Co leczy ortodonta i na czym polega jego profesja?

Co leczy ortodonta i na czym polega jego profesja?

Co leczy ortodonta i na czym polega jego profesja? Ludzie bardzo często kojarzą piękny uśmiech z dobrym zdrowiem. Jest w tym dużo prawdy – zdrowie jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w ogólnym samopoczuciu, jednak stan samych zębów to nie wszystko. Wady zgryzu, czyli nieprawidłowe ustawienie zębów, nie tylko zaburzają estetykę, ale także mogą prowadzić do wielu problemów stomatologicznych, w tym próchnicy, chorób dziąseł lub trudności w przeżuwaniu pokarmów. Na szczęście z pomocą przychodzą ortodonci. Na czym polega ich praca?

Niestety nie każdy rodzi się z idealnie prostymi zębami. Jeśli posiadasz zły zgryz lub duże przestrzenie między zębami, możesz chcieć skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w opiece ortodontycznej.

Kim jest ortodonta?

Co leczy ortodonta i na czym polega jego profesja?
Co leczy ortodonta i na czym polega jego profesja?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który jest przeszkolony w zakresie diagnozowania i zapobiegania oraz leczenia nieprawidłowości plastyki zębów i szczęki. Zapewniają oni szeroki zakres opcji korekty krzywych zębów oraz wad zgryzu i niedeprawowanego ustawienie szczęk.

Choć ortodonci są głównie kojarzeni z prostowania zębów, ich umiejętności są również pomocne w w przypadku bolesnych i nieprawidłowych zgryzów, a także w leczeniu skutków przemieszczania się zębów, które jest spowodowane złymi nawykami, takimi jak ssanie kciuka. Jeśli zastanawiasz się, co ortodonta może poprawić w Twoim uśmiechu, umów się na wizytę.

Co robi ortodonta?

Celem opieki ortodontycznej jest przede wszystkim poprawa zgryzu pacjenta. Docelowo, zęby powinny być proste i równomiernie rozmieszczone, ustawiając się w jednej linii z uzębieniem w przeciwstawnej szczęce. Ortodonci leczą takie nieprawidłowości zębowe jak;

  • Niewspółosiowość szczęki
  • Problem z prawidłowym zgryzem (nadzgryz lub podzgryz)
  • Stłoczenie zębów lub ich zbytnie oddalenie od siebie
  • Krzywe zęby

Zdrowy zgryz jest gwarantem prawidłowego żucia jedzenie i poprawia artykulacje. W przeszłości wizyta u ortodonty była często kojarzona z dziećmi lub nastolatkami i ich potrzebą założenia aparatu ortodontycznego, jednak problemu stomatologiczne mogą być skorygowane w każdym wieku, dlatego coraz więcej dorosłych zaczyna korzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie. Ortodonci najczęściej leczą wady zgryzu za pomocą dwóch metod:

Aparaty ortodontyczne lub stomatologiczne

Metalowe, plastikowe lub ceramiczne wiązania są przymocowywane do zębów. Zestaw połączonych drutów wywiera odpowiednią siłę na zęby i przesuwa je w kierunku wyrównania. Pacjenci z niewielkimi wadami zgryzu często mogą używać używają przezroczystych aparatów ortodontycznych, zamiast tradycyjnych. Często używa się także aparatów ruchomych, zakładanych na noc, jako wstęp do właściwego leczenia lub jako jedyną metodę korekty zgryzu.

Chirurgia

Pacjent, który ma poważną wadę zgryzu może potrzebować właściwej operacji korekcyjnej, aby skrócić lub wydłużyć szczękę. Ortodonci często stosują druty, płytki lub śruby chirurgiczne w celu podparcia kości szczęki. Należy pamiętać, że chirurgia szczękowa jest stosowana tylko u osób, które przestały rosnąć i w przypadku, gdy mniej inwazyjne metody leczenia ortodontycznego nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Różnica między ortodontą a dentystą

Między ortodontami i dentyści istnieje wiele podobieństw, dlatego wiele osób często ma problem ich z rozróżnieniem, oba rodzaje specjalistów współpracują ze sobą, aby pomóc pacjentom w poprawie ogólnego stan zdrowia jamy ustnej. Najważniejszą różnicą jest sposób działania. Dentyści zajmują się bardzo szerokim zakresem zagadnień związanych z jamą ustną, od profilaktyki po leczenie chorób. Ortodonta jest specjalistą stomatologicznym, który koncentruje na prostowaniu zębów i eliminowaniu wad szczęk.

Przyczyny wizyt u ortodonty

Niewspółosiowość, czyli wada zgryzu to najbardziej powszechny powód, dla którego ludzie zgłaszają się do ortodonty. Niedoskonałość tego typu bardzo często jest dziedziczna i wynika z różnicy w wielkości pomiędzy szczękami lub pomiędzy szczęką i zębami. Wady tego typu często prowadzą do zniekształcenia zębów i szczęki oraz nieregularnych wzorców zgryzu. Korekta wady zgryzu i zębów może wpłynąć na jakość naszego zdrowia i życia na wiele sposobów. Są to między innymi;

  • Ułatwienie gryzienia, żucia i mówienia
  • Poprawa symetrii twarzy i ogólnego wyglądu
  • Złagodzenie dolegliwości bólowych związane z zaburzeniami szczęki
  • Rozdzielenie zębów i ułatwienie ich czyszczenia, co pomaga w zapobieganiu próchnicy i pojawiania się ubytków.

Czego można się spodziewać podczas wizyty u ortodonty

Często to dentysta jest pierwszym specjalistą, który jako pierwszy zauważa nieprawidłowo ustawione zęby lub inne niedoskonałości lub schorzenia. Wykrycie wad może mieć miejscu już podczas rutynowego badania kontrolnego. Dentysta może wtedy zasugerować wizytę u ortodonty.
Podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej najprawdopodobniej zostaniesz poddany takim zabiegom jak:

  • Szczegółowe badanie jamy ustnej
  • Zrobienie zdjęcia Twojej twarzy i uśmiechu oraz profilu szczęki
  • Rentgen zębów
  • Pobranie wycisków zgryzu w celu stworzenia odlewu szczęki

Badania tego typu ułatwią prace ortodonty i będą informować go o tym, jakie leczenie będzie dla Ciebie najlepsze. Po właściwej diagnozie i wyborze metod leczenia zaczyna się właściwa kuracja.