Endoproteza biodra

Endoproteza biodra

Endoproteza biodra to nic innego, jak sztuczny staw, który zastępuje ten naturalnie występujący w ciele człowieka. Wskazaniem do wykonania zabiegu wszczepienia endoprotezy jest nieodwracalne uszkodzenie stawu biodrowego. Tego typu operację wykonuje się zwykle u starszych wiekiem pacjentów, jednak obecnie coraz częściej lekarze wszczepiają sztuczny staw młodym osobom. 

Zwyrodnienie stawu biodrowego – uciążliwa i bolesna choroba

Endoprotezę biodra specjaliści wszczepiają pacjentom, którzy cierpią na zwyrodnienie stawu biodrowego. Choroba ta najczęściej rozwija się u pacjentów, którzy ukończyli 45. rok życia, jednak diagnozuje się ją również u młodszych osób. Podstawowym objawem choroby jest ból, który występuje przede wszystkim w okolicy stawu biodrowego, a także w obszarze pośladków. Początkowo jest on do zniesienia, przez co pacjenci zgłaszają się do specjalistów stosunkowo późno. Z czasem dolegliwości bólowe nasilają się, a dodatkowo pacjenci mają problemy na przykład z podnoszeniem się z łóżka. Zwyrodnienie stawu biodrowego finalnie prowadzi do znacznego ograniczenia ruchomości, zwłaszcza jeśli nie jest prawidłowo leczone. Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego są różne – mogą mieć charakter pierwotny, jak i wtórny. Za rozwój choroby odpowiadają na przykład zapalenie stawu biodrowego, ostre urazy czy nawet otyłość. Zazwyczaj lekarze w pierwszej kolejności stosują inne metody leczenia, niż wszczepienie sztucznego stawu. Sposób ten stanowi ostateczne rozwiązanie, jeśli doszło do nieodwracalnego uszkodzenia stawu własnego pacjenta. Taki stan diagnozuje się w momencie, gdy chory nie reaguje na inne metody leczenia. Pomocniczo stosujemy również liczne badania diagnostyczne, dzięki którym wiadomo, że pacjent potrzebuje pilnie nowego stawu. 

Kwalifikacja do zabiegu endoprotezy biodra

Pacjentom, którzy zgłaszają się do ortopedów z problemem zwyrodnienia stawu biodrowego, najczęściej poleca się inne metody terapii. Jeśli jednak choroba jest już bardzo zaawansowana bądź pozostałe metody terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zaproponować choremu wszczepienie stawu sztucznego. Kwalifikacji dokonuje on na podstawie wywiadu, historii choroby, a także dokumentacji medycznej, zebranej podczas leczenia. Przed samą operacją pacjent musi przejść konsultację anestezjologiczną oraz badania pomocnicze, które pomogą upewnić się, że zabieg nie wywrze negatywnych skutków na jego organizm. 

Jak wygląda zabieg endoprotezy biodra i późniejsza rekonwalescencja?

Endoproteza biodra
Endoproteza biodra

Zabieg wszczepienia endoprotezy biodra lekarze uważają za stosunkowo bezpieczny, jednak musimy mieć na uwadze, że jest to normalna operacja, która wymaga nie tylko poczynienia odpowiednich przygotowań, ale również rekonwalescencji. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu zewnątrzoponowym bądź podpajęczynówkowym. Zadaniem lekarza jest usunięcie tkanek stawu biodrowego, które są w znaczącym stopniu zdegradowane. W ich miejsce zostaje wszczepiony sztuczny staw, który z powodzeniem zastąpi nam naturalny. Operacja trwa maksymalnie 2 godziny, jednak pacjent musi pozostać w szpitalu jeszcze przez około 5-6 dni. W tym czasie jest on pionizowany, a lekarze podają mu antybiotyki oraz leki przeciwzakrzepowe. Ponadto oceniają, czy operacja przyniosła oczekiwane korzyści. Powrót do normalnej sprawności nie ma jednak miejsca bezpośrednio po opuszczeniu szpitala. Pacjent przez najbliższe 3 miesiące będzie musiał ograniczyć znaczną aktywność fizyczną, powoli ucząc się żyć z protezą. Po kilkunastu tygodniach powinien on wrócić do formy i prowadzić życie tak samo aktywne, jak przed operacją. 

Endoproteza biodra – czy wymaga wymiany?

Ortopedzi posługują się trzema rodzajami protez, wśród których możemy wymienić endoprotezę cementową, bezcementową oraz hybrydową. Lekarz dobiera konkretny rodzaj w zależności od stanu zdrowia pacjenta, a więc oceniając przede wszystkim postęp choroby. Obecnie stosowane materiały charakteryzuje bardzo wysoka jakość, dzięki czemu są one w stanie służyć nam przez dziesiątki lat. Pacjenci z reguły odczuwają znaczną poprawę jakości życia, a endoprotezy nie będą wymagały wymiany. Jedynie w przypadku ich przesunięcia, pęknięcia czy obluzowania konieczna będzie interwencja specjalisty i ponowne przeprowadzenie zabiegu.

Jak długo czeka się na zabieg wszczepienia sztucznego biodra?

Życie z nowym stawem biodrowym to dla wielu pacjentów szansa na normalną codzienność i zwiększenie komfortu. Eksperci radzą, aby zabieg przeprowadzić jak najszybciej, gdyż ma on wpływ również na zdrowie pacjenta. Niemniej jednak, jeśli ma on zostać wykonany w ramach NFZ, to będziemy musieli poczekać na wolny termin nawet 2 lata. Niektóre ośrodki przyjmują pacjentów po około roku oczekiwania, lecz są i takie, w których terminy są znacznie oddalone. Nie jest to dobra wiadomość ani dla samych zainteresowanych, ani też dla specjalistów. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu prywatnie, jednak wiąże się on z dużymi kosztami, jakie pacjent będzie musiał ponieść we własnym zakresie.