Pełna księgowość – precyzyjny system ewidencyjny

Pełna księgowość – precyzyjny system ewidencyjny

Pełna księgowość – precyzyjny system ewidencyjny: przepisy podatkowe dopuszczają różne formy księgowości i rozliczania się ze skarbówką. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania operacji gospodarczych swojej firmy. Sposób prowadzenia księgowości zależy od formy prawnej i rocznego przychodu. Podatnicy mogą prowadzić księgowość w formie uproszczonej (księga przychodów i rozchodów, ryczałt) oraz pełnej. Przedsiębiorca musi dokonać wyboru formy opodatkowania najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej – składa oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania.

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość – precyzyjny system ewidencyjny

Pełna księgowość to bardzo szczegółowe rozliczenie każdej wartości pieniężnej, która przepływa przez firmę. Daje kompleksowy ogląd sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Powyższe informacje zawiera ewidencja przychodów i rozchodów będąca szczegółowym zestawieniem wydatków i przychodów przedsiębiorstwa w danym okresie rozliczeniowym. W ramach pełnej księgowości prowadzi ewidencję majątku i źródeł jego finansowania. Prowadzący pełną księgowość, przedsiębiorca zyskuje szczegółową wiedzę o stanie finansów i majątku firmy. Sprawdza się idealnie w dużych firmach, które mają kilka źródeł dochodu, pozwala zaplanować wszystkie działania związane z inwestycjami i całą działalnością.

Cenne informacje

Prowadzona ewidencja majątku pozwala dostrzec zmiany w sytuacji finansowej firmy i ocenić, czy zmiany mają charakter stały, czy przejściowy. Pełna księgowość pozwala  na kontrolę zobowiązań firmy, spłacania kredytów, opłacania faktur. Pełna księgowość obrazuje stan posiadania firmy, pokazuje  kondycję finansową. Sprawozdania finansowe pokazują ruch finansowy, to znaczy pozyskiwanie środków na działalność i wyposażenie, przeznaczenie zysków, ich poziom, źródła największych dochodów. Pełna księgowość  ukazuje, które źródło dochodów daje największy zysk przy jak najmniejszych kosztach. Kolejną ważną rubryką w bilansie firmy są kwestie związane z pracownikami. Pełna księgowość pozwala rozliczyć wydatki pracownicze i określić zysk, jaki jest osiągany z zatrudnienia danego pracownika na podstawie zestawienia kosztów jego utrzymania z przychodem osiąganym dzięki jego pracy.

Księgi rachunkowe

Najprościej rzecz ujmując: podstawą pełnej księgowości są księgi rachunkowe. Muszą być prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości. W księgach rachunkowych muszą być uwzględnione wszystkie ruchy finansowe dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.  Rolą pełnej księgowości jest rejestrowanie sytuacji finansowej firmy. Funkcja podatkowa jest elementem dodatkowym.

Zobacz również:

Ogólne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

Prowadzenie ksiąg rachunkowych opiera się na kilku zasadach. Do ksiąg rachunkowych zalicza się: dziennik, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych, wykaz składników aktywów i pasywów.  Należy przestrzegać ustalonego planu kont syntetycznych i analitycznych, zapewnić jednorodność i spójność w zapisach wszystkich ksiąg, zagwarantować trwałość zapisów, umieszczać daty na dokumentach potwierdzających zdarzenia gospodarcze, nadawać numer dowodu księgowego oraz datę w przypadku, kiedy ona inna niż data operacji gospodarczej, zrozumiale opisywać zdarzenia gospodarcze. Ewentualne błędy należy poprawiać poprzez wystawienie korekty lub noty korygującej. Do prowadzenia ksiąg rachunkowych wykorzystuje się nowoczesne systemy informatyczne i programy przeznaczone do księgowości. Zapisy prowadzone są komputerowo i muszą zawierać następujące elementy: indywidualne oznaczenie każdego wpisu automatycznym numerem, dane osoby, która dokonywała zapisu.  Wszelkie wydruki, raporty i zestawienia komputerowe w zakresie pełnej księgowości muszą zawierać takie elementy jak: dane firmy i programu ewidencyjnego i automatyczną numerację stron. Wszystkie raporty księgowe sporządzane są do końca roku obrotowego i muszą być przechowywane na innym nośniku danych przez okres minimum pięciu lat. Prowadzenie pełnej księgowości wiąże się ze zatrudnieniem doświadczonego księgowego lub skorzystaniem z usług biura rachunkowego.

Zobacz także:

pełna księgowość w SzczecinieUstawa o rachunkowości nakazuje przedsiębiorcom prowadzącym pełną księgowość pilnowania systematycznego prowadzenia wszystkich ksiąg i dbania o ich jakość.  Korzyścią z prowadzenia pełnej rachunkowości jest otrzymywanie doskonałego i kompletnego źródła informacji o kondycji danej firmy, które pozwala na podjęcie działań naprawczych lub rozwijanie najbardziej rokującego działu. Dzięki pełnej księgowości można dokładnie zaplanować działania firmy, utrzymać zyskowną część działalności i dopracować elementy, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Pełna księgowość to solidny argument do rozmowy ze wspólnikami i pracownikami o stanie przedsiębiorstwa. Dane, które zawiera są precyzyjne i ukazują tendencję rozwojową firmy. Przedsiębiorca prowadzący pełną księgowość ma obowiązek sporządzania sprawozdań. Pełna księgowość jest szczegółową informacją o stanie finansowym firmy.