Dlaczego warto zdecydować się na dyski SSD?

Dlaczego warto zdecydować się na dyski SSD?

Dlaczego warto zdecydować się na dyski SSD? Należy mieć świadomość, że optymalizacja notebooka czy komputera stacjonarnego nie musi bazować na wymianie karty graficznej czy procesora. W celu usprawnienia działania urządzenia warto zdecydować się na wysokiej jakości dysk. Nie wszyscy jednak mają świadomość czym powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie dyski SSD będą najlepszym rozwiązaniem. 

Szybkość odczytu, a także zapisu

Dlaczego warto zdecydować się na dyski SSD?
Dlaczego warto zdecydować się na dyski SSD?

Warto wiedzieć, że najczęściej wymienianym atutem dysków SSD jest bardzo szybki dostęp do danych. Wspomniane elementy gwarantują również użytkownikowi zapis oraz odczyt praktycznie bez żadnych opóźnień. Trzeba zaznaczyć, że przeciętne dyski twarde będą potrzebowały nawet 15 milisekund, by możliwe było wykonanie wszystkich pożądanych operacji. Z kolei w sytuacji, gdy dysk SSD zostałby wykorzystany jako systemowy, użytkownik będzie mógł liczyć na znaczne przyspieszenie jeżeli chodzi o start Windowsa. Ponadto świetnie będą działały programy, które zostały zainstalowane na dysku, do których koniecznie należy zaliczyć profesjonalne oprogramowanie czy pakiet biurowy Office. Należy zaznaczyć, że zarówno średnia prędkość odczytu, jak i zapisu poszczególnych danych będzie wynosiła około 500 MB/s. Rekomendowane jest jednak uważanie na bardzo tanie dyski SSD dostępne na rynku. W zdecydowanej większości przypadków są to bowiem urządzenia pierwszej generacji, które mogły nie zostać odpowiednio wyposażone w sprzętowy bufor zapisu. Trzeba mieć świadomość, że takie rozwiązanie będzie bardzo niekorzystnie oddziaływało na prędkość operowania na danych.  Zalecane jest także przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie dysków SSD sprawdzić deklarowaną przez danego producenta prędkość zapisu oraz odczytu.

Rodzaj pamięci

Należy mieć świadomość, że omawiane dyski SSD mogą korzystać z trzech rodzajów pamięci, do których należy zaliczyć TLC, SLC oraz MLC. Warto wiedzieć, że podstawowa różnica polega na tym, że pamięć MLC (Multi-Level Cell) umożliwia na przechowywanie zdecydowanie większej liczby danych w każdej z komórek pamięci. Jest to zatem stosunkowo tanie rozwiązanie technologiczne. Z kolei SLC (Single Level Cell) to nie tylko najbardziej wydajny, ale również niezawodny sposób na przechowywanie danych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie w każdej komórce pamięci może być przechowywany jeden bit informacji. Należy podkreślić, że system jest znacznie droższy w porównaniu do MLC. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak pamięci TLC (Triple Level Cell). Dyski są co prawda najtańsze, jednak bywają bardzo zawodne.

Transfer i interfejs (SATA III/M.2 PCIE)

Jak wiadomo przenoszenie danych zaliczane jest do bardzo żmudnych procesów. W przypadku dysków twardych może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Nie wszyscy mają świadomość, że dyski SSD charakteryzują się nawet sto razy większą przepustowością w porównaniu do HDD. Rekomendowane jest zatem sprawdzenie przy wyborze omawianego dysku twardego SSD jaki interfejs jest przez niego wykorzystywany. Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszy się SATA III. Zapewnia on bowiem przepustowość na poziomie 6 Gbit/s. Osoby, które byłyby jednak zainteresowane wykorzystaniem pełnego potencjału powinny podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w modele M.2 PCI-Express x4 charakteryzujące się najszybszym działaniem.

Jakie zastosowanie mają dyski SSD?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z omawianych urządzeń półprzewodnikowych można korzystać w następujący sposób:

– jako dysk twardy – w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywany jest do zainstalowania najbardziej istotnych programów, a także systemu operacyjnego

– jako dysk zewnętrzny – jest wtedy podłączany kablem USB. Warto wiedzieć, że największe atuty dysku SSD zostaną dostrzeżone jeżeli napęd będzie podłączony przez USB 3.0 lub port eSATA. Ponadto do zalet wspomnianego rozwiązania prócz bardzo szybkiego transferu danych trzeba zaliczyć odporność na różnego rodzaju awarie czy uszkodzenia.

Należy mieć świadomość, że dyski SSD coraz częściej ze względu na parametry techniczne oraz konstrukcje wykorzystywane są razem z urządzeniami HDD. Jest na nich bowiem instalowany system operacyjny, a także najbardziej istotne programy. W ten sposób będą one mogły zdecydowanie szybciej działać.

Czy zakup dysku SSD jest dobrym rozwiązaniem?

Dysk SSD doskonale zda egzamin, jako systemowy w przypadku osób, które będą wykorzystywały go do swojej codziennej pracy. Windows będzie w stanie uruchomić się znacznie szybciej. Oczywiście przyspieszą także wszystkie programy, które zostały przez danego użytkownika zainstalowane na omawianym dysku SSD. Jak wiadomo profesjonalne programy bardzo często potrzebują na załadowanie ustawień, plików czy bibliotek ponad minutę. Dyski SSD zdadzą także egzamin w przypadku gamingowych komputerów. W ten sposób użytkownicy będą mogli cieszyć się zdecydowanie szybszym odczytem danych. Warty podkreślenia jest również fakt, że dyski SSD z roku na rok są dostępne w niższej cenie. Ponadto coraz częściej wykorzystywane są przez producentów laptopów.