Medycyna estetyczna – zabiegi w leczeniu trądziku

Medycyna estetyczna - zabiegi w leczeniu trądziku

Medycyna estetyczna – zabiegi w leczeniu trądziku – trądzik (trądzik młodzieńczy, pospolity, różowy) to zapalenie gruczołów łojowych, objawiające się w postaci trądziku, krost, czarnych i białych kropek, a także tłustego połysku na nosie, na policzkach i brodzie. Usługi z zakresu medycy estetycznej pomogą rozwiązać ten problem. Istnieje kilka metod leczenia i zapobiegania trądzikowi.

Wszystkie z nich przyczyniają się do lepszego ukrwienia skóry, zmniejszając pory i objawy zapalne, pozwalając przywrócić zdrowy wygląd i atrakcyjność twarzy. Podczas konsultacji u kosmetologa można uzyskać diagnozę skóry, ustalić przyczynę choroby, poznać cechy tej lub innej metody, specjalista wybierze indywidualny program, odpowiedni dla danej osoby.

Peelingi pomocne w leczeniu trądziku

Zabieg kosmetologiczny mający na celu poprawę wyglądu i kondycji skóry. Polega na złuszczaniu skóry i stymulowaniu procesów jej odnowy. Skuteczny w przypadku trądziku, łojotoku, rogowacenia. Pozwala to na zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych, wyrównanie odcienia i koloru skóry. Polecany jest w połączeniu z innymi zabiegami mającymi na celu odmłodzenie skóry, np. biorewitalizacją, plazmoliftingiem, konturowaniem, mezoterapią i terapią botulinową.

W zależności od procedury peelingi dzielą się na:

  • Fizyczne – peelingi, złuszczające, mikrodermabrazja, stosowanie sprzętu ultradźwiękowego i laserowego
  • Chemiczne – na bazie retinolu, enzymów i różnych kwasów: migdałowego, askorbinowego, cytrynowego, glikolowego, pirogronowego, salicylowego, trichlorooctowego, mlekowego itp.
Medycyna estetyczna - zabiegi w leczeniu trądziku
Medycyna estetyczna – zabiegi w leczeniu trądziku

Biorąc pod uwagę stan skóry i potrzeby danej osoby, kosmetolog określa program leczenia, który eliminuje wszelkie ryzyko i pozwala osiągnąć pożądany rezultat. W zależności od stopnia ekspozycji na skórę rozróżnia się peelingi powierzchniowe, średnie i głębokie. Powierzchowne peelingi pomagają otwierać i oczyszczać pory, łagodzą stany zapalne. Połączenie kilku kwasów stało się podstawą peelingu Jessnera. Może być stosowany zarówno, jako peeling powierzchniowy w celu oczyszczenia i wyrównania odcienia skóry, jak i pozwalający wyeliminować skutki zmian trądzikowych i związanych z wiekiem.

Peeling retinoiczny pomaga również poprawić stan skóry i ją rozjaśnić. Wnikając w środkowe warstwy skóry, kwas niszczy uszkodzone komórki, które powodują pigmentację i rozpoczyna proces odnowy skóry. Wraz z wybielaniem peeling retinoiczny ma działanie antyseptyczne, liftingujące, przeciwutleniające, przeciwzapalne i regenerujące.

Peelingi chemiczne są również stosowane w trychologii w leczeniu wypadania włosów, łojotoku i innych problemów skóry głowy. Kuracja zawierająca przeciwutleniacze, hydroksykwasy, składniki prozapalne i stymulatory wzrostu włosów, doskonale złuszcza i łagodzi stany zapalne skóry, aktywuje przepływ składników odżywczych do cebulki włosów i pomaga je wzmocnić. Peelingi dermatologiczne są często objęte kompleksowym programem leczenia, co pozwala przyspieszyć i poprawić efekt głównej terapii tzn. plazmoliftingu, krioterapii i mezoterapii. Pielęgnacja skóry po peelingu: stosowanie kremów nawilżających i regenerujących, a także kremów przeciwsłonecznych.

Krioterapia w leczeniu trądziku

Jest to leczenie trądziku w wyniku ekspozycji na zimno. W tym celu kosmetolog stosuje ciekły azot, delikatnie dotykając skóry, w razie potrzeby kauteryzuje stan zapalny. Podczas krioterapii naczynia najpierw gwałtownie zwężają się, a następnie rozszerzają, co pozytywnie wpływa na ogólny stan skóry. Podaż tlenu wzrasta, aktywowane są procesy regeneracji komórek, zwężone pory, leczy się stan zapalny. Niewątpliwą zaletą krioterapii jest bezbolesność. Podczas zabiegu osoba nie odczuwa dyskomfortu, ciekły azot w kontakcie ze skórą daje jedynie lekkie mrowienie.

Oprócz leczenia trądziku krioterapia ma również ogólny wpływ leczniczy na organizm. Stymuluje układ limfatyczny, pomagając zmniejszyć obrzęk, a dzięki zwiększonemu zaopatrzeniu w tlen wszystkich tkanek poprawia się stan chrząstki, kości i struktur mięśniowych. Ponadto krioterapia ma również działanie odmładzające, pomagając poprawić kolor skóry, wygładzić drobne zmarszczki, może być polecana osobom, które z pewnych powodów nie mogą poddać się  peelingom chemicznym lub sprzętowym.

Plazmolifting pomaga pozbyć się trądziku

Plasmolifting to nowa rewitalizująca procedura iniekcji, która poprawia kondycję skóry twarzy i ciała, przywraca i wzmacnia włosy. Zabieg medycyny estetycznej polega na wprowadzeniu osocza bogatopłytkowego uzyskanego z krwi danej osoby bezpośrednio do obszaru problemowego. Stosuje się go do odmładzania, likwidacji cellulitu, po zabiegach inwazyjnych, zabiegach plastycznych i zabiegach laserowych, w trychologii w celu stymulowania wzrostu włosów i leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

Główne etapy procedury plasmoliftingu:

  • Pobieranie krwi żylnej do specjalnych probówek.
  • Stosowanie znieczulenia miejscowego.
  • Wirowanie krwi, oddzielenie osocza za pomocą aktywnych płytek krwi.
  • Napełnianie strzykawki osoczem.

Podskórne wstrzyknięcie plazmy za pomocą igły mezoterapeutycznej w głowę, twarz, szyję, dekolt, dłonie i inne problematyczne obszary. Ważne jest nakładanie kremu łagodzącego na strefę iniekcji. Zabieg ten daje najlepszy wynik w połączeniu z frakcyjną fototermolizą. Podczas ekspozycji na laser mikrocząstki starej skóry są usuwane, a synteza kolagenu i elastyny jest zwiększona. Jeśli po tym nastąpi plazmolifting, skóra całkowicie się odnowi i dosłownie będzie świecić od wewnątrz.