Po co nam szkło hartowane na telefonie? Elementem telefonu, który psuje się najczęściej jest jego ekran. Bardzo łatwo tutaj o pęknięcia, zarysowania czy inne uszkodzenia. Na szczęście jest rozwiązanie tych problemów – szkła hartowane. Czy warto je kupić?
Szkła hartowane – czy warto?
Jeśli zależy nam na tym, żeby ekran naszego telefonu był bezpieczny, to zdecydowanie warto! Takie rozwiązanie pomoże nam ochronić go przed pęknięciami czy zarysowaniami. Szkło hartowane jest bardzo przydatne w momencie, kiedy nasz telefon nam upadnie. W takim przypadku pęknie właśnie szkło, a nie nasz ekran, dzięki czemu nie będziemy narażeni na dodatkowe koszty naprawy. W dodatku, takie zabezpieczenie przydaje się też w przypadku, kiedy często nosimy telefon w kieszeni czy torebce. W takich miejscach bardzo łatwo jest go zarysować, na przykład kluczami czy zamkiem.
Wybierając szkła hartowane warto zwrócić uwagę na ich twardość wyrażoną w skali twardości Mohsa. Zazwyczaj będzie to 9H, co oznacza, że taki materiał nie będzie się rysował nawet ostrym narzędziem. Tej skali zazwyczaj używa się do określania twardości minerałów, ale i tutaj sprawdza się doskonale. Ważne jest też to, że szkła hartowane są o wiele bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła.
Szkło hartowane czy folia ochronna?

Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje zabezpieczenia telefonu? Szkło hartowane jest dużo lepszej jakości, niż folia. Przede wszystkim, jest ono od niej grubsze i bardziej wytrzymałe. Co więcej, znacznie łatwiej jest je zamontować. Z drugiej strony, jego cena jest nieco wyższa.
Folia ochronna to bardzo tanie rozwiązanie. Tak naprawdę może ona kosztować zaledwie kilka złotych. Jej dużą zaletą jest to, że jest ona bardzo cienka, dzięki czemu praktycznie jej nie czuć. Z drugiej strony, przez to zmniejsza się jej wytrzymałość. Ważne jest też to, żeby bardzo dokładnie ją przykleić, co może nie być wcale takie łatwe. Bardzo łatwo o to, żeby dostało się pod nią powietrze, przez co powstają nieestetyczne bąbelki. Jeśli nie uda nam się jej zamontować poprawnie, prawdopodobnie będziemy musieli ją wyrzucić.
A więc co jest lepsze? Szkła hartowane mają zdecydowanie więcej zwolenników i nie ma w tym nic dziwnego. Bardzo łatwo jest je zamontować, a w dodatku są znacznie bardziej wytrzymałe. Jedynym minusem może okazać się być jego cena, która jest nieco wyższa od folii. Ważne jest też to, że szkło hartowane będzie służyło nam dłużej, bo jest dużo bardziej odporne na zarysowania.
Warto też pamiętać o tym, że wiele telefonów (szczególnie tych nowszych) ma ekrany wykonane z wytrzymałego szkła (na przykład Gorilla Glass), dzięki czemu nie musimy stosować już dodatkowych zabezpieczeń. Oczywiście jeśli chcemy na taki ekran nakleić jeszcze szkło hartowane lub folię, mamy taką możliwość. Zawsze lepiej jest mieć dodatkowe zabezpieczenie, niż później martwić się porysowanym ekranem.
Szkło hartowane czy hybrydowe?
Oprócz omówionych już szkieł hartowanych i folii ochronnych, na rynku dostępne są jeszcze szkła hybrydowe, czyli połączenie tych dwóch opcji. Mają więc być one bardziej odporne, niż folia, ale jednocześnie elastyczne i cienkie. To dobre rozwiązanie jeśli nie wiemy na co się zdecydować. Ich montaż jest łatwiejszy, niż w przypadku folii, ale jednocześnie są one mniej widoczne, niż szkła hartowane. Niemniej jednak, odstraszać może ich cena. W dodatku nie są one dostępne na wszystkie modele telefonów, więc możemy mieć problem ze znalezieniem takiego szkła hybrydowego, które będzie pasowało do naszego urządzenia. Tak czy siak, jeśli mamy możliwość je kupić, z pewnością warto.
Jak zamontować szkło hartowane na telefon?
W porównaniu do gimnastyki, którą musimy wykonać w przypadku folii ochronnej, zamontowanie szkła hartowanego jest dziecinnie proste. W zestawie, który kupujemy powinniśmy znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria, czyli chusteczki do wytarcia i odtłuszczenia ekranu. Jeśli ich nie ma, będziemy musieli dokupić je osobno. Będą one konieczne do tego, żeby zamontować szkło hartowane poprawnie. Ale jak to właściwie zrobić?
- Oczyszczamy telefon używając załączonych chusteczek. Zazwyczaj używa się do tego najpierw mokrego, a później suchego materiału. Pozwala to na bardzo dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie ekranu. Jeśli nasz telefon jest bardzo brudny, możemy go najpierw przetrzeć zwykłą chusteczką.
- Upewniamy się, że na ekranie nie znajdują się drobinki kurzu lub jakieś inne paprochy.
- Zdejmujemy folię zabezpieczającą ze szkła. Zwykle wystarczy pociągnąć za oznaczony pasek i cała folia powinna zejść bez problemu.
- Przyklejamy szkło. Bardzo ważne jest to, żeby zrobić to równo, bo tylko w ten sposób będzie ono działało prawidłowo i chroniło cały nasz ekran. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie powstały żadne pęcherzyki powietrza.
- Dociskamy szkło do ekranu.
Jak widać, montaż szkła hartowanego jest bardzo prosty i każdy może zrobić to sam w domu. Jeśli jednak mamy z tym problem, możemy skorzystać z usługi oferowanej przez sklepu z elektroniką. Specjaliści zabezpieczą nasz ekran za nas i będziemy mieć pewność, że zostało to zrobione porządnie.