Co powinna zawierać oferta sprzedaży apartamentów w górach? W ostatnim czasie deweloperzy oferujący sprzedaż apartamentów w górach mają coraz więcej klientów. Posiadanie własnego apartamentu to marzenie wielu osób. Poza tym bardzo popularna stała się lokata kapitału w apartament, polegająca na jego przeznaczeniu inwestycyjnym w celu wynajmowania turystom.
Potencjalny nabywca zazwyczaj ofert sprzedaży poszukuje w źródłach internetowych. Dostępne są one na wielu różnych portalach sprzedażowych, a także lokalnych stronach internetowych danego regionu, w którym apartament jest zlokalizowany. Najczęściej zwracają oni uwagę na takie parametry ogłoszenia jak cena za metr kwadratowy, powierzchnia, liczba pokoi i dodatkowe wyposażenie. Istotna jest także lokalizacja i szybki dostęp do miejsc bogatych w atrakcje turystyczne, typu wyciągi narciarskie i tym podobne. Jednak nie tylko to jest ważne przy rozważaniu kupna apartamentu. Co zatem zawierają kompleksowe oferty sprzedaży apartamentów w górach?
Apartamenty w górach – rynek pierwotny

Sprzedaż apartamentów w górach na rynku pierwotnym jest prowadzona w przeważającej większości przez deweloperów. Z reguły posiadają oni własne miejsce w sieci, gdzie chwalą się i wystawiają na sprzedaż nowe nieruchomości. W celu dotarcia do większego grona potencjalnych klientów korzystają także z różnych portali ogłoszeniowych. Praktykuje się jeszcze wywieszanie ogłoszeń papierowych w najbardziej uczęszczanych górskich miejscach przez turystów. Ważne jest, by oferta znalazła się tam, gdzie może znaleźć się przyszły nabywca apartamentu. Inwestorzy budują luksusowy apartament z kilkunastoma pokojami i prowadzą ich sprzedaż jako pojedynczych lokali. Cena za apartament w budynku z około dwudziestoma lokalami o różnej powierzchni i liczbie pokoi (zazwyczaj od 1 do 3) w Zakopanem wynosi nawet ponad osiemset tysięcy złotych. Natomiast najtańszy apartament to koszt w granicach trzystu tysięcy złotych. Dla kupujących najistotniejszymi informacjami, których nie może zabraknąć w dobrym ogłoszeniu, są – w nieprzypadkowej kolejności – przede wszystkim: cena, miejscowość, dokładna lokalizacja, powierzchnia, liczba pokoi, piętro, na którym znajduje się apartament. Bardzo często deweloperzy wystawiają na sprzedaż lokal z jeszcze nie w pełni ukończonej inwestycji. Istnieje również możliwość zakupu apartamentu w systemie ratalnym. Oferty z działu sprzedaż apartamentów w górach muszą zawsze ujmować wszystkie informacje (podstawowe jak i szczegółowe) w sposób rzetelny, zgodnie z występującymi faktami. W ofercie nie można także zapomnieć o umieszczeniu informacji na temat dodatkowego wyposażenia apartamentu – dostępność basenu, kominka.
Apartamenty w górach – rynek wtórny

Apartamenty, które są przeznaczone na sprzedaż na rynku wtórnym to przede wszystkim pojedyncze lokale. Ogłoszenia mogą publikować zarówno osoby prywatne, jak i instytucje zajmujące się pośrednictwem sprzedaży nieruchomości. W przeważającej części to zadanie należy do tej drugiej z wymienionych grup. Parametry ogłoszenia są niemal takie same jak w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym. Ceny z działu sprzedaż apartamentów w górach na rynku wtórnym, co oczywiste, są niższe niż od tych nowo wybudowanych. Na ich wysokość wpływa przede wszystkim lokalizacja, powierzchnia i liczba pokoi. Nie bez znaczenia jest także stan techniczny apartamentu. Przeglądając oferty a szczególnie zdjęcia budynków, w których są usytuowane interesujące nabywcę lokale można zauważyć jak ich widok zewnętrzny różni się w zależności od miejscowości, w której jest położony. Apartamenty w Zakopanem wyróżniają się luksusowym wyglądem i wyższą ceną. Przykładowo za jednopokojowy apartament w Zakopanem o powierzchni niespełna 32 metrów kwadratowych trzeba zapłacić niewiele ponad czterysta tysięcy złotych. Ważną informacją dla kupującego może być możliwość negocjacji ceny. Poza tym istotne jest także jakie wyposażenie posiada dany lokal i jego stan wykończenia. Często bowiem trzeba się tym zająć w indywidualnym zakresie. W ogłoszenia powinien także zostać ujęty rok budowy nieruchomości. Natomiast w opisie szczegółowym warto pozostawić dane do kontaktu, by nabywca mógł szybko i bezproblemowo poznać detale oferty.
Deweloperzy oferujący sprzedaż apartamentów w górach muszą prowadzić umiejętną politykę sprzedaży, by dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych inwestorów. Swoje ogłoszenia powinni przygotować w sposób rzetelny i przejrzysty. Ważna jest również stała dostępność pośrednika lub osoby sprzedającej do kontaktu telefonicznego, by nie stracić potencjalnego klienta. Należy przedstawić szczegóły oferty z wszystkimi jej zaletami i wadami. Nie bez znaczenia jest tu etyka sprzedaży i poszanowanie klienta. W zależności od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego jej stan i cena zasadniczo różnią się od siebie. Z perspektywy nabywcy warto przejrzeć oferty z tych obu rynków, by znaleźć idealną dla siebie w przystępnej cenie a jednocześnie zapewniającej wszystkie standardy i poczucie luksusu.