Co to jest alkoholizm i jakie są jego skutki? Polska to kraj, w którym kultura picia alkoholu jest mocno zakorzeniona kulturowo, widać to zwłaszcza w przypadku uroczystości rodzinnych, takich jak komunie czy wesela. Według oficjalnych statystyk Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), ilość spożywanego alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego państwa stale rośnie.
Ma to związek nie tylko z rosnącymi zarobkami Polaków, ale także z faktem, że rynek napojów zawierających alkohol stale się poszerza. Taki obrót spraw sprawia, iż niektórzy popadają w niezdrową relację z alkoholem, co może skutkować koniecznością udania się na odwyk alkoholowy.
Kiedy możemy mówić o alkoholizmie?
Polska jest krajem z dość wysokim procencie osób zdiagnozowanych jako uzależnionych od alkoholu, wskaźnik na rok 2019, wynosił aż 2,2%. Nie można także zapominać o osobach, które są uzależnione, jednak nie zostały one uwzględnione w statystykach. Leczenie alkoholizmu jest o tyle trudne, że wiele osób nie uznaje się za osoby borykające się z uzależnieniem, a tym samym – nie szukają oni pomocy u specjalistów.

Samo postawienie diagnozy nie należy do łatwych zadań, ponieważ nie ma jasno postawionej granicy, za którą kończy się okazjonalne spożywanie wyrobów alkoholowych dla relaksu, a zaczyna się faktyczna choroba – alkoholizm. Jednak jednym z pierwszych objawów, świadczących o chorobie alkoholowej, jest ciągła potrzeba spożywania alkoholu etylowego, natomiast brak jej zaspokojenia, skutkuję nie tylko obniżeniem nastroju, ale nie rzadko objawami somatycznymi. Osoba uzależniona nie jest w stanie obiektywnie kontrolować ilości wypitego alkoholu, dlatego skuteczność terapii alkoholowej, zależy w dużej mierzę od zachowania całkowitej abstynencji.
Objawy odstawienia
Alkoholizm, tak jak wiele innych chorób ma swoje fazy, minięcie początkowego etapu uzależnienia, łączy się z jego progresem. W momencie regularnego zaspokajania potrzeby napicia się alkoholu, która wynika przede wszystkim z potrzeby psychicznej, nałóg zaczyna wkraczać także w sferę fizyczną. W tym przypadku, w momencie wyjścia z ciągu alkoholowego, pojawiają się skutki uzależnienia fizycznego, czyli objawy odstawienia. Mogą one przybierać szerokie spektrum, jednak jednymi z najbardziej powszechnych, to drżenie i skurcze mięśni szkieletowych. Dzieje się tak, ponieważ organizm nauczył się funkcjonować w obecności alkoholu w organizmie, a jego nagły niedobór powoduje jego rozstrojenie. W zależności od stopnia uzależnienia, objawy abstynencyjne mogą utrzymywać się od kilku godzin, do nawet tygodnia. Nie jeden zakład dla alkoholików, oferuje pomoc w przejściu okresu objawów odstawienia i podaje swoim pacjentom leki, które umożliwiają złagodzenie objawów. Ich ilość jest dopasowywana indywidualnie i podawana w uzasadnionych przypadkach.
Jakie są skutki uzależnienia od alkoholu?
W przypadku skutków jakie niesie za sobą alkoholizm, możemy wyróżnić ich naprawdę wiele. Na początku trzeba zaznaczyć, że bardzo rzadko jest to faktycznie problem tylko osoby uzależnionej, bardzo często leczenie alkoholizmu to ciężka praca również dla bliskiego otoczenia osoby chorej. Niejednokrotnie motywacja alkoholików, do wyjścia z nałogu i rozpoczęcia nowego życia w trzeźwości, wynika właśnie z chęci polepszenia sytuacji swojej rodziny, która cierpi właśnie ze względu na ich uzależnienie.
Pomijając aspekty rodzinne, spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na stan zdrowia oraz długość życia osoby uzależnionej. Według oficjalnych statystyk WHO, nadmierne picie alkoholu etylowego, zwiększa ryzyko zachorowalności na aż 200 różnych chorób. Wśród najpopularniejszych chorób, na które zapadają osoby uzależnione, jest marskość wątroby – przez nadmierne i długotrwałe wystawienie wątroby na działanie alkoholu, dochodzi do jej włóknienia, co w konsekwencji upośledza jej zdolność do neutralizacji toksyn, nieleczona prowadzi do śmierci.
Każdy zakład dla alkoholików, posiada pod swoją opieką spory odsetek osób z tzw. demencją alkoholową. Charakteryzuje się ona zaburzeniami pamięci krótkotrwałej, oraz trudności w przyswajaniu nowych informacji. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ demencji, jako jeden z nielicznych da się całkowicie zahamować, a nawet cofnąć jej postęp. Oczywiście musi być ona wykryta wystarczająco wcześnie, a samo spożycie alkoholu – momentalnie ograniczone do zera.
Polecamy również: Esperal w Poznaniu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/
Nadużywanie alkoholu daje wyraźne skutki fizyczne, prawie każdy zaawansowany alkoholik, cierpi z powodu niedożywienia, wyniszczenia i odwodnienia. Dzieje się tak głownie ze względu na fakt, że alkohol etylowy skutecznie obniża przyswajalność składników odżywczych dostarczanych razem z pokarmem. Ze względu na swoje działanie, odwadnia on również organizm, co dodatkowo upośledza układ pokarmowy. W wyniku niedożywienia, obniża się ogólna odporność, co z kolei skutkuje zwiększeniem podatności na wszelkiego rodzaju infekcje i choroby. Skuteczność terapii alkoholowej opiera się w głównej mierze na uświadomieniu osoby uzależnionej, o efekcie jaki na organizm wywiera działanie alkoholu.