Dlaczego opłaca się być adwokatem? Adwokat to profesja ciesząca się dość dużym zaufaniem społecznym. Polacy w znakomitej większości uważają, że są to osoby cechujące wysoki profesjonalizm. Sporo osób słysząc “adwokat” wyobraża sobie bardzo poważną postać w dość zabawnym stroju wygładzającą podniosłe przemówienie w obronie oskarżonego przed sądem. Ten obraz to tylko część prawdy. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pełen pakiet informacji na temat profesji adwokata. Czy opłaca się być adwokatem? Jakie warunki należy spełnić, aby móc nim być? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Adwokat – kto to?
Adwokat to jedna z najpopularniejszych profesji prawniczych, która od wielu lat cieszy się bardzo dużym uznaniem i prestiżem wśród społeczeństwa. Czym konkretnie zajmują się osoby wykonujące zawód adwokata? Przede wszystkim reprezentują strony przed sądem, bronią oskarżonych w sprawach karnych, udzielają klientom porad zgodnie z posiadaną przez siebie wiedzą oraz specjalizacją a także sporządzają opinie prawne oraz wypełniają dokumenty. Praca adwokata to bardzo duże wyzwanie. Osoby wykonujące ten zawód mają także spory kredyt zaufania ze strony obywateli. Wszystkie badania pokazują, że adwokaci w naszym kraju cieszą się bardzo dobrą opinią. Adwokaci mogą także pochwalić się bardzo wysokimi zarobkami. Jednocześnie ich praca wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością i sporym zaangażowaniem w wykonywanie swoich obowiązków. Adwokat w wykonywanie swojej pracy musi poświęcać mnóstwo czasu a także sporo wysiłku intelektualnego.
Kto może zostać adwokatem? Aby zostać adwokatem, trzeba posiadać nieposzlakowaną opinię. Oprócz tego, kandydat na adwokata musi także posiadać zaświadczenie o niekaralności. Do pełnienia zawodu adwokata nie są uprawnione osoby, których małżonkowie pełnią funkcje prokuratorskie, sędziowskie bądź jakiekolwiek funkcje w ramach okręgu izby adwokackiej. Adwokaci są również zobowiązani do przestrzegania rozmaitych zasad etycznych, których treść określa Naczelna Rada Adwokacka w ramach specjalnej uchwały.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, adwokat należy w tej chwili do grona wolnych zawodów. Oznacza to, że adwokaci nie mogą być zatrudniani w oparciu o umowę o pracę. W zdecydowanej większości adwokaci pracują w kancelariach adwokackich, zespołach adwokackich bądź specjalnie powołanych do tego celu spółkach.
Polecamy również:
- podział majątku kancelaria Warszawa
- podział majątku adwokat w Warszawie
- kancelaria prawa medycznego w Warszawie
Jak zostać adwokatem? Przede wszystkim studia
Aby móc pełnić zawód adwokata, trzeba przejść niezwykle długą, żmudną drogę. Aby osiągnąć wszystko w tym zawodzie, trzeba poświęcić mnóstwo swojego czasu oraz energii. Pierwszym etapem na drodze do zostania adwokatem jest ukończenie studiów prawniczych. Po studiach przychodzi czas na egzamin na aplikację, potem przyszłego adwokata czeka aplikacja oraz egzamin zawodowy. Gdy kandydatowi uda się zdać egzamin zawodowy, zostaje wpisane na ogólnopolską listę adwokatów.
Warto wiedzieć o tym, że studia prawnicze należą do grona najtrudniejszych. Mimo tego, i tak na ten kierunek wybiera się co roku mnóstwo studentów całej Polsce. Po ukończeniu studiów kandydat na adwokata wybiera się na aplikację adwokacką. Co ważne, nabór na aplikację jest przeprowadzany tylko raz do roku. Polega on na złożeniu odpowiednich dokumentów do właściwej siedziby komisji kwalifikacyjnej. Trzeba także zdać egzamin. Za organizację oraz wybór terminu egzaminu odpowiada zawsze Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzamin posiada formę testu wyboru z jedną prawidłową odpowiedzią. Test organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości posiada 150 pytań, a na jego wypełnienie są 4 godziny. Niektórym może wydawać się, że wypełnienie takiego testu jest proste. Nic bardziej mylnego. Jest wielu aplikantów, którzy do tego egzaminu podchodzili kilka razy bez powodzenia. Komisja egzaminacyjna przyznaje kandydatom na adwokata dodatkowe punkty za ukończenie drugiego kierunku, dyplom z wyróżnieniem bądź znajomość języków obcych potwierdzoną uzyskaniem stosownych certyfikatów.
Sprawdź także:
Gdy kandydat zda egzamin, przez dwa lata jest zobowiązany do zapisania się na listę aplikantów. Adwokat samodzielnie musi znaleźć swojego patrona, który będzie odpowiadał za przebieg jego aplikacji oraz kształcenie. Ile czasu trwa aplikacja? Czas jej trwania wynosi dokładnie 3 lata i 6 miesięcy. Podczas aplikacji przyszły adwokat uczestniczy w rozmaitych zajęciach teoretycznych i praktycznych, np. wykonuje wszystkie zlecane przez patrona zadania i ćwiczenia, może go także zastępować przed sądami. Aplikant uczestniczy też w zajęciach szkoleniowych rekomendowanych oraz organizowanych przez okręgową radę adwokacką oraz Naczelną Radę Adwokacką.
Niestety, w chwili obecnej aplikacja jest płatna. Wysokość opłaty za szkolenie wynosi 3,05-krotności minimalnego rocznego wynagrodzenia za pracę. Łącznie daje to przeszło 5 tysięcy złotych za każdy zrealizowany rok aplikacji adwokackiej. W trakcie każdego roku szkoleniowego odbywa się kolokwium zaliczeniowe. Na koniec aplikacji ma miejsce egzamin zawodowy, który składa się z pięciu części.