Domy kanadyjskie – najważniejsze zagadnienia

Domy kanadyjskie – najważniejsze zagadnienia

Domy kanadyjskie – najważniejsze zagadnienia: budowane w technologii szkieletowej budzą burzliwe dyskusje. Wiele osób uważa bowiem, że nie są one bezpieczne oraz trudne je ogrzać. Dodatkowo nie przystają do klimatu Polski oraz na rynku brakuje odpowiedniej jakości drewna. Inni natomiast uważają, że są to tanie, ekologiczne domy, które niebawem staną się tak samo popularne, jak domy murowane. Kto ma rację? Jakie są wady i zalety domów kanadyjskich? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Domy kanadyjskie i ogrzewanie

Domy kanadyjskie – najważniejsze zagadnienia
Domy kanadyjskie – najważniejsze zagadnienia

Ogrzewanie w domach kanadyjskich to temat poruszany najczęściej. Spowodowane jest to tym, że drewno zachowuje się zupełnie inaczej niż beton. Drewno nie zatrzymuje ciepła w sobie, tak jak cegły, więc nagrzanie drewnianego domu jest o wiele szybsze (w ciągu godziny temperatura może zostać podniesiona o kilka stopni). Jednak w konsekwencji również szybciej się wychładza. Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie odpowiedniego systemu grzewczego, który będzie brał pod uwagę sposób działania drewna. Dodatkowo należy pamiętać o zastosowaniu izolacji. Dobrym pomysłem jest połączenie wełny mineralnej, folii wiatroizolacyjnej oraz płyt gipsowo-kartonowych. Najnowszym sposobem izolacji termicznej jest folia termoizolacyjna.

Obecnie coraz większą popularność cieszy się ogrzewanie domu kanadyjskiego pompą ciepła. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Jednak, aby było efektywne, należy dobrać je do planu budynku, uwzględniając powierzchnię pomieszczeń. Pompa ciepła może również pełnić funkcję klimatyzatora latem. Wybrać możemy z pompy ciepła pobierające powietrza z zewnątrz (tańsza opcja) lub z gruntu (opcja droższa).

Domy kanadyjskie i akustyka

Drewno skrzypi i jest to oczywiste dla każdego. Jednak nie oznacza to, że w domu kanadyjskim będziemy mieć do czynienia z uporczywym hałasem. Problem ten rozwiązuje odpowiednia izolacja. Izolacja poszczególnych elementów konstrukcji nie tylko chroni przed niskimi temperaturami, ale i stanowi zaporę akustyczną. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku izolacja z wełny mineralnej. Jedyny problem z nieco większym hałasem w domu kanadyjskim, może się pojawić pomiędzy piętrami. Strop betonowy wychwytuje więcej dźwięków niż drewniany. Jednak różnica nie jest tak dotkliwa, jak sugerują to krytycy domów kanadyjskich.

Domy kanadyjskie i bezpieczeństwo

Drewno nie jest budulcem gorszej jakości niż beton i cegły. Jest po prosty budulcem innego typu. Dobrze przygotowane drewno i odpowiedni, precyzyjny montaż, pozwoli domu z drewna stać przez kilkadziesiąt następnych lat. Jednocześnie warto wspomnieć, że wady czy usterki w konstrukcji domów kanadyjskich są dużo łatwiejsze w naprawie niż w przypadku domu murowanego. Związane jest to ze specyfiką rozwiązań technologicznych, dzięki którym rozbudowa tego typu domu jest prostsza i szybsza, niż domu murowanego.

Powracającym tematem jest kwestia bezpieczeństwa pożarowego w domu kanadyjskim. Jest to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczący domów drewnianych. I rzeczywiście, dawno temu pożar stanowił duże niebezpieczeństwo dla drewnianego domu, jednak obecnie zagrożenie pożarowe jest niewielkie. Na rynku można zakupić wiele profesjonalnych preparatów chroniących drewno przed ogniem. Dodatkowo, typowym rozwiązaniem w konstrukcji domów kanadyjskich jest stosowanie do pokrycia konstrukcji wełny szklanej lub skalnej, która jest niepalna. Sam zaś sposób strugania desek utrudnia zapłon (deski są gładkie, bez włókien czy postrzępionych końców, co utrudnia zapalenie). W tym momencie domy kanadyjskie są tak samo bezpieczne, jak domy murowane. Ważne jest tylko, aby nie oszczędzać na materiałach budowlanych i zlecić pracę fachowcom, którzy wiedzą, jak tego typu domy budować.

Problemem, który pojawia się wśród niektórych posiadaczy domów kanadyjskich jest pękanie ścian. Nie jest to związane z technologią, a z wykorzystaniem nieodpowiedniego drewna. Do budowy domów kanadyjskich powinno się wykorzystywać sezonowane, suche drewno. W innym przypadku może to doprowadzić do kurczenia się drewna, które stopniowo będzie tracić wilgotność (najlepsze jest drewno, które posiada współczynnik wilgotności niższy niż 20%). Aby powstrzymać pękanie, można zastosować specjalne preparaty, jak i użyć technologii dociskowej drewna, która niweluje problem.

Domy kanadyjskie a materiały budowlane

Wiele błędnych opinii o domach kanadyjskich swoje korzenie ma w pierwszych próbach budowania tego typu domów w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy o wiele trudniej było uzyskać dobrze obrobione drewno oraz brakowało fachowców, którzy wiedzieliby, jak je montować. W tym momencie praktycznie wszystkie większe tartaki oferują certyfikowane, sezonowane drewno strugane czterostronnie, które stanowi najlepszy budulec dla domów kanadyjskich. Nie trzeba drewna sprowadzać ze Skandynawii. Również o wiele łatwiej znaleźć firmy, które specjalizują się w budowie domów kanadyjskich.