Gdzie kupić kontenery mieszkalne? Dom to nie tylko budynek z cegły czy desek. Pojawia się coraz więcej alternatywnych rozwiązań, które spotykają się z dużym zainteresowaniem ze względu na swoje możliwości. Takim przykładem są kontenery do zamieszkania, choć istnieją jeszcze całoroczne kontenery biurowe i przeznaczone do innych celów. Czym się charakteryzują? Na czym polega ich specyfika?
Czym jest kontener mieszkalny?
Z czym kojarzymy kontenery? Zwykle są to kontenery magazynowe na wynajem, które służą jako zaplecze socjalne lub biurowe dla pracowników budowy albo dodatkowa hala produkcyjna. Mogą stanowić przykład lokali zastępczych dla osób, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Wciąż powszechna jest opinia, że to słabej jakości budynki, które po spełnieniu swojej podstawowej funkcji należy jak najszybciej rozebrać. Tymczasem nowoczesne ich odsłony są naprawdę dobrej jakości i dobrze się prezentują. Wykonane z ocynkowanej na sztywno blachy oraz posiadające niezbędną instalację i sanitariaty służą jako mieszkanie. Nie tylko jako tymczasowe, ale również stałe miejsce pobytu. Przede wszystkim dlatego, że zakup lub wynajem takiego lokum jest zdecydowanie tańszy niż budowa domu od podstaw.
Nowoczesny kontener mieszkalny od 35 do 50 m2
Omawiana powierzchnia kontenera jest odpowiednia zarówno dla singla, jak i rodziny. Aby zwiększyć powierzchnię mieszkalną, wystarczy połączyć kilka kontenerów. W dobrze wyposażonym kontenerze znajduje się zarówno łazienka z toaletą, umywalką i prysznicem, jak i kuchnia z najważniejszymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Co więcej, mieszkanie dysponuje kompletną instalacją elektryczną z oświetleniem i gniazdkami. Jeśli to konieczne, można zainstalować dodatkowe okna, drzwi lub rolety. Dzięki tak bogatemu wyposażeniu i innowacyjnej konstrukcji kontener można użytkować przez cały rok. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą ocieplonej blachy, zwykle do tego celu używa się wełny mineralnej.
Kontener mieszkalny – projekt
Zanim zamieszkamy w kontenerze mieszkalnym, należy uzyskać odpowiednią do tego zgodę. Jakie obowiązują przepisy w tym zakresie? Istnieją dwie zasady. W przypadku gdy powierzchnia kontenera nie przekracza 35 metrów kwadratowych i nie jest związana trwale z gruntem, to nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Kontener można postawić w dowolnym, wybranym miejscu. Trzeba jednak taki zamiar zgłosić w odpowiednim urzędzie. W drugim przypadku, gdy powierzchnia przekracza ustaloną wartość, a moduły stykają się z gruntem (np. przez fundamenty), musimy uzyskać pozwolenie na budowę.
Jak zbudować kontener mieszkalny?
Aby mieć swój własny kontener mieszkalny, można złożyć zamówienie na projekt w firmie, która zajmuje się jego tworzeniem. To bardzo wygodna opcja. Dlaczego? Klient otrzymuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie: od planowania, poprzez wykończenie i wyposażenie, a także dopełnianie formalności. Inną opcją jest możliwość wypożyczenia kontenera. Ponadto można wybrać kontener używany, z odzysku i zmienić go na cele mieszkalne. Decydując się na to rozwiązanie, należy zacząć od pozyskania kontenera mieszkalnego (modelu transportowego lub kontenera morskiego). Poszczególne moduły można ze sobą łączyć, osiągając pożądaną powierzchnię mieszkalną. Na czym polega proces adaptacji? To przede wszystkim przygotowanie podłoża lub fundamentów (gdy obiekt nie będzie mobilny), rozprowadzenie instalacji elektrycznej i hydrauliki, wycięcie otworów na stolarkę okienną i drzwiową i montaż tej stolarki oraz położenie dachu i podłogi. Ostatnim elementem jest aranżacja wnętrza według własnego gustu. W większości przypadków konstrukcję należy dodatkowo wzmocnić, by utrzymywała odpowiednie warunki mieszkalne przez dłuższy czas. W tym celu warto użyć specjalnych belek lub profili. Pozostaje jeszcze dokładne ocieplenie, jeśli budynek ma być całoroczny. Oprócz wełny mineralnej do tego celu używa się pianki poliuretanowej oraz styropianu. Pozostaje jeszcze kwestia ogrzewania. Większość osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, ale ciekawą alternatywą może być instalacja paneli słonecznych na dachu. Tym bardziej, że ich montaż zwróci się w dłuższej perspektywie. Poza tym przyczyni się do poprawy kondycji powietrza i środowiska naturalnego.
Gdzie można postawić kontener mieszkalny?
Kontener mieszkalny może znajdować się na działce własnościowej. Inną opcją jest posadowienie go na wodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go na działce, która posiada dostęp do wszystkich mediów. Dzięki temu właściciel kontenera będzie w pełni podłączony do cywilizowanego świata.
Ile kosztuje kontener mieszkalny?
Cena kontenera uzależniona jest od kilku kryteriów. Przede wszystkim jego wielkości, stanu technicznego, dodatkowego wyposażenia. Szacuje się jednak, że cena kontenera waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im większy i bardziej nowoczesny kontener, tym jego cena wyższa. Do sumy kosztów należy doliczyć jeszcze koszty administracyjne oraz adaptacyjne. W porównaniu do budowy domu to jednak tańsza opcja.