Gładź szpachlowa a gips szpachlowy – w chwili obecnej mnóstwo osób w sposób błędny utożsamia ze sobą gładź szpachlową oraz szpachle. Warto jednak wiedzieć o tym, że jest to bardzo duży błąd. W dzisiejszym artykule dokładnie poinformujemy Was, jakie są różnice pomiędzy tymi materiałami. Gdzie stosuje się gładź szpachlową? Na to oraz wiele innych pytań znajduje się poniżej. Zapraszamy do lektury!
Gładź szpachlowa a gips szpachlowy
Aby móc zakupić właściwy materiał dobrze dopasowany do naszego mieszkania, w pierwszej kolejności trzeba dobrze ocenić stan podłoża. Oprócz tego, dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie jakie są ubytki oraz odchylenia od pionu. Jeżeli pojawią się niewielkie nierówni, z powodzeniem można sięgnąć po gładź gipsową. Z kolei jeśli nasze ściany w mieszkaniu są bardzo stare a ich dodatkowym mankamentem jest nierówność, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po gips szpachlowy.
Kiedy najlepiej jest postawić na gips szpachlowy? Odpowiadamy!
Gipsy szpachlowe wykorzystywane są na szeroką skalę w pierwszej kolejności do niwelowania sporych nierówności oraz uzupełniania ubytków. Oprócz tego, wykorzystuje się je również do niezwykle dokładnego wyprowadzania płaszczyzn ścian lub sufitów oraz kątów zanim dojdzie do nałożenia gładzi szpachlowej lub innych powłok o charakterze dekoracyjnym w konkretnym pomieszczeniu.
Gdy mamy możliwość nałożenia za jednym razem stosunkowo grubej warstwy szpachli (maksymalnie 10 milimetrów), wówczas możliwe jest bardzo szybkie wyrównanie wszystkich ścian w naszym mieszkaniu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wszystkie tego rodzaju prace mogą zostać zakończone w ciągu jednego cyklu roboczego. To z kolei w sposób jednoznaczny przełoży się na koszty wszystkich prowadzonych prac. Gipsy szpachlowe z racji swoich wyjątkowych właściwości można wykorzystywać w trakcie remontów w takich domach, w których mamy do czynienia ze zniszczonymi, starymi tynkami a także w mieszkaniach zlokalizowanych w blokach z tak zwanej wielkiej płyty. W tego rodzaju blokach bardzo często dzieje się tak, że sufity i ściany całkowicie nie trzymają już poziomu.
Gipsy szpachlowe są o wiele twardsze niż gładź gipsowa, oprócz tego bardzo mocno trzymają się podłoża. Właśnie dlatego bardzo często są one wykorzystywane w charakterze spoiw do prac naprawczych. Ponadto, mogą one również być wykorzystywane do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. Gips szpachlowy z powodzeniem można również zastosować w trakcie wykonywania prac związanych z maskowaniem instalacji elektrycznych.
Jak aplikować gips szpachlowy?

Wszyscy eksperci podkreślają, że gips szpachlowy każdorazowo należy nakładać zgodnie z jasno określonymi wytycznymi. Konieczne jest rozprowadzanie go na wcześniej przygotowanym podłożu. Do tego celu trzeba przygotować stalową, nierdzewną pacę aż do momentu, w którym uzyskamy pożądany efekt. Gips szpachlowy można wykorzystywać praktycznie na wszystkich klasycznych podłożach, które spotyka się w budownictwie – mowa tutaj zarówno o tynkach cementowych, gipsowych, betonie i wielu, wielu innych. Oczywiście, trzeba je wcześniej właściwie zagruntować. Preparat gruntujący wyróżniający się odpowiednio wysoką jakością, może prawidłowo wyrównać chłonność podłoża, a oprócz tego spowoduje, że znikną wszelkie drobinki pyłu. Jednocześnie dzięki preparatowi gruntującym przyczepność gruntu szpachlowego wzrośnie w sposób znaczący.
Jak nakładać środek gruntujący? Tak naprawdę jest to banalnie proste. Do przeprowadzenia tej czynności możemy wykorzystać jakiekolwiek narzędzie, na przykład wałek lub pędzel. Gdy gips szpachlowy wyschnie, wszelkie nierówności trzeba zeszlifować za pomocą siatki do szlifowania lub ewentualnie papierem ściernym. Czas, w jakim należy zużyć zaczyn gipsowy od momentu zmieszania go z wodą, wynosi 30 minut. Po tym czasie dochodzi do jego stwardnienia, a dodatkowo nie da się go już powtórnie zarobić wodą. Gdy wyrównamy podłoże oraz wyprowadzimy wszystkie płaszczyzny sufitów i ścian przy użyciu gipsu szpachlowego, możemy już przystąpić do tapetowania. Wcześniej trzeba także je prawidłowo zagruntować. Jeśli zależy nam na idealnej gładkości ścian na malowanie, trzeba będzie sięgnąć po gładź szpachlową.
Gdzie stosuje się gładź gipsową?
Gładź gipsową przeznacza się przede wszystkim podczas prac związanych z wykonywaniem najcieńszej warstwy wykończeniowej. Warto wiedzieć, że decyduje ona o ostatecznym poziomie gładkości oraz o tym, jak konkretnie będzie prezentowała się po przeprowadzeniu prac powierzchnia. W zdecydowanej większości przypadków nakładana jest ona jako warstwy, których grubość wynosi od 2 do 3 milimetrów. Są one wykorzystywane do wygładzania małych nierówności ścian a także jako warstwa wykończeniowa tynków, które wyróżnia spora chropowatość. Wielu wykonawców nazywa ten rodzaj zastosowania przez określenie materiału jako finiszowego.
Gładzie gipsowe wykorzystywane są wewnątrz pomieszczeń nie tylko w trakcie realizacji prac remontowych, ale również przy pracach wykończeniowych. Gdy porównamy gładź gipsową z gładziami szpachlowymi, to możemy zauważyć, że mają one mniejsze uziarnienie. Pozwala ono na uzyskanie gładszej powierzchni oraz o wiele korzystniejsze efekty wizualne, które docenią zarówno domownicy jak i przybyli goście.