Hale namiotowe – zalety i zastosowania: cieszą się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców z różnych branż. Cechuje je mnogość zastosowań i dostosowanie do indywidualnych potrzeb inwestora, rozmiarów i kształtów. Są to w większości przypadków konstrukcje całoroczne, z możliwością wielokrotnego instalowania i demontażu w konkurencyjnej cenie. Trwałość hal namiotowych wynosi minimum 10 lat. Budowa takiej konstrukcji jest nawet o cztery razy tańsza niż wykorzystanie tradycyjnej technologii.
Zastosowanie hal namiotowych

Ze względu na rosnący popyt na hale namiotowe, producenci prześcigają się w różnorodności zastosowań, które dana hala ma pełnić. Hala magazynowa jest obecnie najpopularniejszą formą wykorzystania hali namiotowej. Pełni funkcję magazynu, bezpiecznego przechowywania towarów. Zastępuje murowane budynki, przy czym jest bardziej przestronna i funkcjonalna. Plandeka pokrywająca ściany budynku przepuszcza światło dzienne, dzięki czemu hala jest dobrze naświetlona, a koszty eksploatacji niższe. Kolejnym typem jest hala przemysłowa stworzona z płyt warstwowych, blach trapezowych i materiału PCV. Hale namiotowe są stosowane i wykorzystywane jako hale weselne. Jest to oryginalne miejsce na urządzenie własnego wesela i coraz częściej stosowane rozwiązanie przez nowożeńców. Hala weselna wykonana jest z solidnej konstrukcji i chroni przed złymi warunkami pogodowymi. Hale sportowe, to kolejny typ zastosowania hali namiotowej. Stanowi solidne i bezpieczne zadaszenie wszelkich boisk, sal gimnastycznych i kortów tenisowych. Chroni przed opadami deszczu i śniegu i może być wykorzystywana bez dodatkowego oświetlenia dzięki przepuszczającym materiałowi, którym pokryte są ściany. Istnieje również możliwość wykorzystania konstrukcji jako hala pod ujeżdżalnię, co sprawdzi się dla szkół nauki jazdy konnej lub dla właścicieli stadnin. Poza wyżej wymienionymi zastosowaniami wyróżnia się także hale basenowe, montażowe, wojskowe, dla Służby Centralnej, do słomy, do zimowania jachtów, garażowe, gastronomiczne, handlowe, lakiernicze, logistyczne, parkingowe i wiele, wiele innych.
Przeznaczenie hal namiotowych – kto może zostać nabywcą?
Hale namiotowe w pierwszej kolejności wykorzystywane są przez firmy i przedsiębiorców – często inwestorzy decydują się na zakup hali i przeznaczenie jej przykładowo jako magazyn. Jednakże nie oznacza to, że indywidualny klient nie ma dostępu do różnego rodzaju hal. Producenci hal namiotowych oferują jednorazowy, okazjonalny wynajem konstrukcji. W zależności od budżetu, możliwe jest dostosowanie wielkości i kształtu hali do funkcji, jaką ma pełnić. Cena rożni się także od tego, czy instalacją i demontażem konstrukcji zajmuje się klient, czy producent. Tego typu hale idealnie sprawdzą się w organizacji przyjęć i imprez okazjonalnych. Jest to świetna alternatywa dla uroczystości urządzanych w restauracjach – z łatwością można zorganizować w hali wesele, urodziny lub bankiet, nie tracąc na jakości i komforcie gości. Dodatkowo, wynajmujący sam może określić odpowiednią ilość osób, które pomieści hala, oraz zadbać o wystrój i design. Możliwy jest także leasing hal namiotowych, co pozwala na odliczenie podatku VAT i zminimalizowanie wykorzystania środków własnych. Czas trwania leasingu dostosowany jest do potrzeb i możliwości klienta.
Całoroczna konstrukcja
Dobrej jakości hale namiotowe mogą być wykorzystywane przez cały rok, nawet w chłodniejszych i zimowych miesiącach. Konstrukcje zapewniają szczelność i dobrą termoizolację. Hale wyposażone są w różne systemy ogrzewania, których podstawą są nagrzewnice tłoczące gorące powietrze i promienniki ciepła. Systemy gwarantując odpowiednią temperaturę. nawet w zimie. W ogrzewaniu stosowane są nagrzewnice elektryczne, gazowe i olejowe. Promienniki ciepła natomiast najszybciej zamieniają energię elektryczną w cieplną. Kolejne rozwiązanie w kwestii termoizolacji zapewnia pompowany dach. Wybranie systemu ogrzewania powinno być dostosowane do specyfiki hali, wymagań klienta i analizie i kalkulacji – pod okiem specjalistów.
Wymagane pozwolenia
Hale namiotowe uznawane są za obiekty tymczasowe, dlatego warunki ich postawienia są znacznie prostsze niż w przypadku konstrukcji budowlanych. W przypadku hal postawionych na okres 120 dni nie wymagane są żadne pozwolenia na budowę. Mimo to, fakt ten należy zgłosić do odpowiedniej instytucji – wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego. Inaczej sprawa wygląda, gdy hala ma być postawiona na okres dłuższy niż 120 dni. W tym wypadku niezbędne jest pozwolenie na budowę. Wiąże się to z koniecznością posiadania projektu budowy oraz pozwolenia na użytkowanie hali. Konieczna jest też obecność kierownika budowy i inspektora nadzoru. Na wydanie pozwolenia należy poczekać od 30 do 90 dni, pozytywna decyzja uprawomocni się w ciągu 14 dni. Kolejnym etapem jest zgłoszenie gotowości do robót trwające kolejne 7 dni. Po tym okresie można rozpocząć montowanie hali. Dopełnienie wszelkich obowiązków leży po stronie inwestora, a nie firmy wynajmującej lub sprzedającej hale.