Ile kosztują oraz kiedy zdecydować się na wiązary dachowe? Każda osoba, która planuje budowę domu powinna nieco zagłębić się w budownictwo. Nikt nie wymaga od nas, aby znać wszystkie zagadnienia, ale przynajmniej odnajdywać się w podstawowych kwestiach powinniśmy. Bardzo ważnym pojęciem są wiązary dachowe. Powinniśmy dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Czym są wiązary dachowy?
Wiązary dachowe na więźbę jednorodzinnego domu, to elementy podstawowe konstrukcji nośnej dachu. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia pomiędzy nimi właśnie, a całą resztą budynku. Najczęściej są to ściany nośne. Wiązary dachowe są w zasadzie stosowane wszędzie. Sprawdzają się jednak szczególnie znakomicie w przypadku dachów o dużej rozpiętości oraz o dużej powierzchni. Dzięki nim właśnie ograniczamy punkty podparcia całkowicie niepotrzebne. Elementem podstawowym wiązarów dachowych, niezależnie od samego zastosowania oraz konstrukcji są pasy – dolny oraz górny. Stanowią one podparcie dla krzyżulców jak i także słupków. Te pierwsze to elementy pionowe, które w sposób bezpośredni podpierają konstrukcję zewnętrzną dachu. Z kolei krzyżulce to elementy ukośne, które się sprawdzają głównie w przypadku dachów o kącie niewielkim spadku. Słupki i krzyżulce są mocowane specjalnymi pasami przy użyciu węzłowych blach. Jednak nie jest to jedyny sposób mocowania ich. Elementy drewnianych wiązarów łączą się ze sobą w węzłach. Z racji na obciążenia jakimi jest poddawany dach, połączenie to charakteryzować się powinno parametrami wytrzymałościowymi oraz podatnością niewielką na samą temperaturę otoczenia. Wiązary dachowe na więźbę jednorodzinnego domu, produkowane są najczęściej z drewna. Można stosować zamiennie żelbet oraz stal. Jednak należy pamiętać, że w przypadkach obydwu konieczne jest zastosowanie nośnych ścian odpornych na przeciążenia oraz dużo bardziej wytrzymałych fundamentów.
Gdzie są stosowane wiązary dachowe drewniane?
Wiązarowa technologia jest wykorzystywana do budowy dachów o znacznie zwiększonej odporności na zewnętrzne oddziaływania. Jej duży koszt stosunkowo sprawia, że nie jest to popularna technologia w krajach w miarę o wysokich oraz średnich dobowych temperaturach. Czynnikiem głównym decydującym o zastosowaniu technologii, jest śnieg. W przeciwieństwie do deszczy, aż tak łatwo z dachów go się nie usuwa. Musimy mieć także świadomość, że w okresie roztopów, zwiększa znacznie swoją masę, a to jak najbardziej naraża na zniszczenie dach. Na miejscu drugim wśród czynników, które zagrażają bezpośrednio integralności dachu jest wiatr. W przeciwieństwie do śniegu, to ma on o wiele większy wpływ na dachy o spadzistości wysokiej. W związku z czynnikami powyższymi, wiązary dachowe są stosowana zwłaszcza w umiarkowanych klimacie. Jest to zatem Australia, Europa Zachodnia oraz także Stany Zjednoczone. Z racji na wysokie koszty wykonania oraz także niekorzystne atmosferyczne warunki, tejże konstrukcji nie stosuje się jednak Azji czy też w części Federacji Rosyjskiej. Bardzo ciekawe jest to, że te tendencje mogą już od kilkudziesięciu lat ulec zmianom zdecydowanym, ponieważ na rynku bardzo często pojawiają się o wiele tańsze prefabrykowane konstrukcje.
Co warto wiedzieć o więźbie dachowej?
Technologia prefabrykacji, która przez lata ostatnie dokonała rewolucji swoistej w budowie domów wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, nie ominęła także dachów. Chociaż metoda budowy dachu w oparciu o prefabrykowane elementu nie jest już aż taka popularna jak i także analogiczna budowa nośnych ścian, to w zasadzie z roku na rok zyskuje ona coraz więcej sporych zwolenników. Tak jak w przypadku więźby tradycyjnej, również i jej odmiana prefabrykowana składa się z naprawdę wielu elementów istotnych, które posiadają konkretną nazwę oraz realizując funkcję określoną.
Poznaj elementy więźby dachowej
Wiązary dachowe wcale nie są czymś bardzo skomplikowanym. Wszystko jest jak najbardziej do zrozumienia. Powinniśmy poznać elementy więźby dachowej. Pierwszym elementem jest murłata. Jest to drewniana belka, którą się kładzie na murze budynku w sposób bezpośredni. Jej rolą jest przenoszenie obciążeń pomiędzy samą konstrukcją dachu a także nośnym murem. Murłaty ze względu na technologię budowy specyficzną, mają najczęściej pole przekroje kwadratowe o wymiarach 15×15 lub 10×10 centymetrów. Musimy mieć świadomość, że im większy dach, tym jest także większe pole przekroju murłaty.
Kolejny element to krokiew. Są to charakterystyczne oraz pochyłe belki, które jak najbardziej są podstawą dla płatew czy też dla łat. Do nich właśnie się przymocowuje dachowe pokrycie. Krokwie mocowane są z elementami innymi nośnymi dachu, głównie przy pomocy jętek. Ich rozmieszczenie oraz ich liczba jest zależna ściśle od samego rozmiaru naszego dachu, spadzistości jego oraz także obciążeniom, który on ma być poddawany. Nie sposób nie wymienić kleszczy. Jest to połączenie dwóch równolegle ułożonych względem siebie drewnianych elementów. Ich zadaniem jest połączenie sąsiadujących dwóch z nimi stolcowych ram.