Ile kosztuje sodowanie samochodu – sodowanie jest to metoda czyszczenia oraz przygotowania powierzchni, bardzo pokrewna do piaskowania lub szkiełkowania. Jest to metoda stosunkowo nowa, ale zyskuje ona na popularności, ponieważ w porównaniu do piaskowania oraz szkiełkowania, a szczególnie jeśli chodzi o porównanie do piaskowania, wykazuje ona szereg bardzo pozytywnych właściwości. Zaraz opowiemy sobie o tym, czym jest sodowanie oraz ile może kosztować sodowanie samochodów.
Czym jest sodowanie?
Jak powiedzieliśmy sobie już na wstępie, sodowanie jest to metoda bardzo podobna do piaskowania oraz do szkiełkowania. Właściwie wszystkie metody wymienione tutaj, są do siebie bardzo podobne, natomiast warto jest powiedzieć, że pierwszą metodą czyszczenia powierzchni za pomocą natryskiwania ścierniwa, było oczywiście piaskowanie. Następnie jako kolejna metoda było szkiełkowanie, a obecnie możemy powiedzieć, że najnowszą i najbardziej zaawansowaną, jest to metoda sodowania. Metoda sodowania na bardzo wiele przewag, jeżeli chodzi o porównanie do piaskowania, czy szkiełkowania. Jest to jednocześnie metoda, którą z punktu widzenia technologicznego, jest też przeprowadzić najtrudniej. Nie chodzi tutaj tak naprawdę o to, że trudno się soduje jako czynność samą w sobie, ale po prostu soda jako ścierniwo, jest to materiał dość problematyczny.
Jeżeli chodzi o zalety stosowania sody, to musimy sobie tutaj powiedzieć, że soda oczyszczona, która jest wykorzystywana jako ścierniwo, jest to materiał stosunkowo miękki w porównaniu do piasku oraz w porównaniu do szkła. Więc jeżeli sodujemy to tak naprawdę, niemal do zera jest zminimalizowane ryzyko tego, że uszkodzimy jakąś powierzchnię, lub zwiększymy jej chropowatość. Możemy w zasadzie założyć, że nawet sodując stosunkowo miękkie materiały, takie jak drewno, możemy czuć się bezpiecznie. Natomiast jeżeli na przykład sodujemy metal, na przykład karoserię samochodową, no to w zasadzie nie ma takiej możliwości, aby soda uszkodziła karoserię. Sodowanie jest to metoda mechaniczno-chemiczna, czyli soda jako taka, jej granulki, mogą mechanicznie zdzierać część powłoki, natomiast reszta jest usuwana dzięki temu, że sód który jest zawarty w sodzie oczyszczonej, zaczyna reagować chemicznie z zabrudzeniami oraz z powłokami, które chcemy usunąć i dzięki temu, po prostu usuwa te zanieczyszczenia.
Sodowanie samochodów. Ile kosztuje i dlaczego coraz więcej osób, chce stosować tę metodę?
Coraz więcej osób chciałoby sodować samochody, a właściwie chodzi tutaj o karoserię samochodową, a szczególnie wtedy, kiedy na przykład chcemy dokonać zmiany lakieru na nowy. Metoda ta jest jednak stosunkowo droga, a szczególnie na przykład jeżeli porównamy ją do piaskowania. Dlaczego tak naprawdę, większość osób chciałoby sodować samochody, a nie piaskować? Po pierwsze, pierwszym argumentem za stosowaniem sodowania, jest na pewno tutaj fakt, że sodowanie jest to metoda bezpieczniejsza. Czyli jak wspomniano nie powodujemy przypadkowych uszkodzeń karoserii oraz nie powodujemy, że wzrasta jej chropowatość. Jednak najważniejsze chyba w tym wszystkim jest to, że ponieważ sodowanie jest bardzo bezpieczne, to nie musimy tak naprawdę zabezpieczać innych elementów nadwozia, które nie podlegają bezpośrednio obróbce, ale normalnie w przypadku piaskowania, prawdopodobnie uległyby uszkodzeniu. W przypadku sodowania nie musimy tego robić, co jest na przykład bardzo na rękę lakiernikom oraz osobom, które chcą malować samochody, ponieważ zaoszczędzamy bardzo dużo pracy. Kiedy osoba zgłosi się do zakładu, w którym dokonuje się sodowanie karoserii, dostaje kosztorys na poziomie dwóch, trzech, a czasem czterech tysięcy złotych. W zależności od rozmiaru samochodu, cena może być różna, jednak jest to ponad dwa razy więcej, niż w przypadku piaskowania. Najczęściej osoby takie rezygnują, myśląc że są naciągane. Jednak prawda jest taka, że po prostu sodowanie jako proces technologiczny, samo w sobie jest drogie, dlatego stawki są takie a nie inne.
Dlaczego sodowanie jest takie drogie w porównaniu do piaskowania?
Powiemy sobie teraz o tym, dlaczego właściwie sodowanie jest takie drogie, a przynajmniej jest takie drogie, w porównaniu do piaskowania. Pierwszą rzeczą, o której warto jest powiedzieć, jest cena samego ścierniwa. Tona sody oczyszczonej kosztuje od dwóch do trzech tysięcy złotych, podczas gdy tona piasku do piaskowania, kosztuje od 300 do maksymalnie 500 zł. Jest to więc już kilkukrotna różnica w cenie samego ścierniwa. Dodatkowo musimy tutaj poruszyć taką kwestię, że soda jest co ścierniwo bardzo problematyczne. Nie lubi soda bardzo wilgoci i dlatego cały układ natryskowy wliczając w to sprężarkę, dysze i tak dalej, musi być ekstremalnie odwodniony. Z tego powodu musimy stosować dodatkowe urządzenia, które usunąć wilgoć z obiegu natryskarki oraz na przykład samego sprężonego powietrza, dodatkowo musimy tutaj powiedzieć, że dysze stosowane do sodowania, również są kilkukrotnie droższe, niż te stosowane do piaskowania. To wszystko składa się po prostu na tak wysoką cenę.