Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną? Większość firm działa dziś na rynku krajowym, jeśli nie międzynarodowym. Tylko nieliczne działają na rynku lokalnym, co oznacza, że ich działalność nie wymaga dostaw do klientów. Jednak w innych przypadkach taka dostawa jest wymagana. W niektórych przypadkach możemy wybrać firmę kurierską i nawiązać z nią współpracę, ale dotyczy to głównie klientów detalicznych. Jednocześnie dla klientów korporacyjnych najlepiej jest nawiązać długoterminową współpracę z firmą transportową.
Dlaczego transport drogowy?
Transport drogowy nadal wydaje się być najpopularniejszym środkiem transportu towarów. Warto pamiętać, że transport kolejowy został zapomniany, głównie ze względów praktycznych, podczas gdy transport lotniczy jest wciąż poza zasięgiem większości polskich firm, głównie finansowo. Firmy działające w pobliżu miast położonych blisko morza mogą nadal polegać na frachcie morskim, który oczywiście nadal jest w tych miejscach bardzo popularny.
Należy jednak pamiętać, że obecne rozwiązania na polskich drogach pozwalają szybko i łatwo dotrzeć do klientów. Podróżowanie drogą lądową ułatwia sieć autostrad i autostrad. Jednak zatrudnienie własnego operatora w firmie jest bardzo kosztowne. Konieczny jest zakup specjalnych środków transportu, a także rozliczanie czasu pracy kierowców i wypłacanie im wyższych wynagrodzeń. Warto więc postawić na sprawdzoną firmę spedycyjną, z którą można budować długoterminowe relacje. Naszymi jedynymi kosztami są faktury, które muszą być opłacone w terminie. Z drugiej strony przewoźnik odpowiada za terminowe dostarczenie towaru we wskazane miejsce. To wielka ulga dla firmy bo chociaż kontrahent będzie dochodził swoich praw do zakupionego towaru przeciwko nam a nie przewoźnikowi to mamy prawo walczyć z przewoźnikiem na drodze sądowej.
Najważniejsze ubezpieczenie

Wybierając firmę transportową zwróć uwagę na to, czy istnieje OCP przewoźnika. OCP Przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-przewoznika/ nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC, dlatego nigdy nie możemy z góry zakładać, że wykupiła je dana firma. Nie jest to ubezpieczenie OC, które często mylone jest z ubezpieczeniem OC przewoźnika.
Przed czym dokładnie zapobiega OCP operatora? W rzeczywistości nie jest to bezpośrednia ochrona klienta (czyli nas), ale ochrona firmy transportowej. Chodzi o to, że firma spedycyjna ubezpiecza się od niewykonania lub nienależytego wykonania usługi, a także utraty przewożonego towaru. Istnieje ubezpieczenie na wszystko, co kończy się przeciwko nam. OCP przewoźnika nie gwarantuje bezpośredniej zapłaty nam, ale przewoźnikowi, który z tych pieniędzy może wypłacić nam odszkodowanie – tak naprawdę często jesteśmy zmuszeni zrzucać na kontrahentów, którzy nie otrzymali zamówionego towaru na czas.
OCP Przewoźnika można kupić w wielu firmach ubezpieczeniowych, więc nie ufaj firmom, które twierdzą, że coś źle kupiły. Jako potencjalni kontrahenci jesteśmy uprawnieni do przedstawienia na nasze żądanie polisy ubezpieczenia OCP przewoźnika. Tak zwykle firmy chcą robić z firmami spedycyjnymi, więc taka prośba nie powinna nikogo dziwić.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Wybierając firmę spedycyjną, sprawdź jej reputację wśród innych firm. Dziś dostęp do tych informacji uzyskujemy głównie w Internecie. Po co firmie posiadanie OCP przewoźnika, jeśli wiadomo, że trzeba wdrożyć procedury korzystania z ubezpieczenia? O wiele lepiej jest pracować z firmą, która zapewnia doskonałą obsługę, nawet jeśli oznacza to płacenie więcej.
To kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wykonawcy. Okazuje się, że w naszym regionie firmy transportowe oferują szeroki wachlarz cen za swoje usługi. Który wybrać? Generalnie warto kierować się średnimi cenami, bo taniej nie znaczy lepiej, a najdroższe usługi są zwykle dla przedmiotów wrażliwych, które wymagają specjalnych warunków wysyłki. Możesz również zapytać, ile czasu zajmuje firmie realizacja zamówienia po otrzymaniu zamówienia. Innymi słowy, jaki jest średni czas oczekiwania na realizację zlecenia. Wiadomo, że zamówienia z natychmiastową realizacją wiążą się z dodatkowymi opłatami, więc nie oczekuj, że firmy spedycyjne zrealizują Twoje zamówienie w ciągu kilku godzin. Generalnie trasę należy rezerwować z wyprzedzeniem około tygodniowym.
Najlepiej wybrać firmę, która oferuje miesięczny cykl rozliczeniowy. Ze względu na dużą liczbę obsługiwanych tras fakturowanie każdej trasy z osobna jest bardzo problematyczne z punktu widzenia księgowości i płatności faktur. Najlepiej wystawić fakturę zbiorczą i zapłacić raz na koniec miesiąca.