Jak wygląda konsultacja psychologiczna oraz jak się do niej przygotować?

Jak wygląda konsultacja psychologiczna oraz jak się do niej przygotować?

Jak wygląda konsultacja psychologiczna oraz jak się do niej przygotować? Nad wizytą u psychologa zastanawia się bardzo dużo osób. Jednak obawa przed zwierzeniem się obcej osobie ze swoich problemów jest znacznie większa. Wątpliwości pojawiają się cały czas. Gabinet psychologa jest przez nas odbierany jako „nieznana ziemia”, a wiele niewiadomych przed wizytą nawet u najlepszego psychologa wprowadza nas w jeszcze większy stan niepewności czy też niepokoju.

Kiedy się udać na wizytę do psychologa?

Jak wygląda konsultacja psychologiczna oraz jak się do niej przygotować?
Jak wygląda konsultacja psychologiczna oraz jak się do niej przygotować?

Wszystko powyższe znacznie nas zniechęca do szukania wsparcia u specjalisty, nawet kiedy by się mogło okazać naprawdę bardzo skuteczne. Warto zobaczyć, jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa oraz czego się możemy po niej spodziewać. Dowiedzmy się także, jak się przygotować do niej oraz jak wygląda konsultacja psychologiczna. Wiele osób ma problem z tym czy dany gabinet psychologa będzie rzeczywiście dobrym miejscem do poradzenia sobie z konkretnym problemem. Jednak zdecydować się warto na skorzystanie z usług dobrego psychologa, jeśli same sposoby radzenia sobie z trudnościami stosowane do tej pory nie przynoszą nam oczekiwanych rezultatów. Jak najbardziej zachęcamy do przyjrzenia się swoim wewnętrznym odczuciom oraz doświadczeniom, aby podjąć samodzielnie decyzję, czy chce się popracować nad poprawą swojej jakości życia nawet podczas konsultacji psychologicznej online. Rozpoczęcie współpracy z psychologiem będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli sytuacje doświadczane czy też uczucia sprawiają wrażenie, że nie jesteśmy w żadnym wypadku w stanie sobie z nimi samodzielnie poradzić. Bywa tak, że najbliższe osoby nie są dla nas wsparciem wystarczającym, zaś metody dotychczasowe radzenia sobie nie przynoszą kompletnie ulgi, bądź są źródłem dodatkowym dalszych komplikacji.  Jeśli w wyniku swoich własnych obserwacji czy też sugestii kogoś bliskiego zapada słuszna decyzja o skorzystaniu ze wsparcia specjalisty, warto jeszcze zadbać o kilka szczegółów. Wszystko po to, aby inwestycja w poprawę komfortu życia okazała się w pełni skuteczna.

Jak dokonać wyboru specjalisty?

Należy dokładnie sprawdzić kim jest dany specjalista, do którego się umawiamy. Jest bowiem zasadnicza różnica w rodzaju wsparcia, jak i także w zakresie usługi oferowanej zależnie od tego czy trafiamy do psychoterapeuty, psychologa, psychiatry czy też popularnego ostatnimi czasu coacha. Każdy z tych właśnie specjalistów świadczy całkiem inne usługi. Warto się zdecydować wcześniej, do kogo chcemy czy też do kogo potrzebujemy się umówić. Przed wyborem danej osoby, której planujemy powierzyć wszelkie trudności czy też rozwój osobisty, warto sprawdzić uprawnienia specjalisty czy też wykształcenie. Po to, aby zostać ekspertem z zakresu osobistego rozwoju czy też innych psychologicznych usług, należy zainwestować wiele czasu i wysiłku oraz zdobyć wykształcenie oraz doświadczenie, które powinni być potwierdzone certyfikatami oraz dyplomami.

Jak rozwiać swoje obawy przed pierwszą wizytę?

Obawy, które związane są z wizytą u psychologa są całkiem normalne. Lęk przed samą oceną czy też krytyką decyzji, refleksji bądź też zachowań, które nazwane zostaną podczas spotkania, towarzyszy wielu osobom. W ostateczności jednak zdarza się tak, że podzielenie się historiami osobistymi z kimś całkiem obcym okazuje się znacznie łatwiejsze, niż się na początku zakładało. Decyzji o wizycie u psychologa towarzyszy bardzo często także obawa przed reakcją negatywną otoczenia. Pomimo, że coraz większa część społeczeństwa korzysta z usług w parze osobistego rozwoju czy też psychologicznego wsparcia, nadal wiele osób o psychologu myśli w stereotypowy sposób. W tej sytuacji warto przyjrzeć się wszelkiemu sposobowi myślenia o psychologicznym gabinecie oraz postanowić, że o samym przekroczeniu jego progu nie będą w żadnym wypadku decydowały lęki czy też opinie od trzecich osób.

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Jeśli wybraliśmy już specjalistę to pora rozeznać się jak wygląda konsultacja psychologiczna. Musimy przed pierwszą wizytą zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem samego spotkania, ale nawet, jeśli jest trudno samemu nazwać dany problem do przepracowania, a jedyne co to poczucie niepokoi, że coś w życiu codziennym nie pasuje, męczy czy też przeszkadza. Wystarczy to, żeby się zdecydować na wsparcie. Pierwsza konsultacja psychologiczna jest zawsze wstępem do kolejnych wizyt. Nie należy się spodziewać po nim żadnych efektów spektakularnych. Jest to czas, kiedy psycholog musi poznać swojego klienta oraz zebrać wszelkie niezbędne informacje, aby mu zaproponować plan pracy. Jest to również moment na doprecyzowanie kontraktu, a więc zasad współpracy. Konsultacja psychologiczna umożliwia poznanie specjalisty, jak i także sprawdzenie czy czujemy się u niego bezpiecznie i swobodnie. Sama konsultacja psychologiczna może wyglądać różnie. W zależności od problemu. Inaczej wygląda terapia rodzinna, a inaczej terapia dla par czy też terapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-indywidualna/. Wszystko przebiega profesjonalnie i dzięki temu uzyskamy stosowną pomoc, a w rezultacie pozbędziemy się swoich problemów.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl