Jaka księgowość jest potrzebna przy samozatrudnieniu

Jaka księgowość jest potrzebna przy samozatrudnieniu

Jaka księgowość jest potrzebna przy samozatrudnieniu – założenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób, szczególnie tych, którzy czują narastającą frustrację związaną z pracą na czyjś rachunek, szczególnie w sztywnych ramach czasowych od 8 do 16. Wiele osób wyobraża sobie, że głównym czynnikiem, od którego zależy sukces firmy to doskonały pomysł. Owszem, pomysł jest istotny, jednak oprócz niego niezbędna jest doza cierpliwości, determinacji i samodyscypliny, jaką charakteryzować się musi przedsiębiorca.

Założenie i prowadzenie działalności to nie tylko aktywność związana z naszą pasją, to również szereg obowiązków, które dotykają obszarów, które wcale nie muszą nas interesować. Jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej jest kwestia księgowości. Poniżej przedstawione zostały porady, dotyczące tego, jak założyć swoją działalność gospodarczą, w jaki sposób prowadzić lub zlecić prowadzenie księgowości, jak wyglądają kwestie opodatkowania i oskładkowania działalności jednoosobowej. Dodatkowo na końcu wymienione zostały najważniejsze zalety oraz wady prowadzenia działalności.

Jak założyć działalność jednoosobową?

Pierwsza i jedna z niewielu czynności, jakie musimy wykonać przy rejestracji naszej działalności to wysłanie elektronicznego wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po złożeniu niniejszego wniosku otrzymujemy własny numer NIP, numer REGON, a także zostaniemy zgłoszeni do ZUS jako płatnicy składek. Warto tutaj wspomnieć, że wraz z oskładkowaniem do ZUS-u, możemy bezpośrednio przy zakładaniu działalności zgłosić również innych członków rodziny do ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych. Tak naprawdę, po otrzymaniu numeru NIP nasza firma jest uznana za aktywną, a my możemy rozpocząć swoją działalność. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma potrzeby zakładania odrębnego rachunku firmowego. Jest to raczej kwestia wygody przedsiębiorcy, który rozliczając się bezgotówkowo, chciałby wyróżnić środki firmowe od środków osobistych.

W jaki sposób może być prowadzona księgowość w przypadku działalności jednoosobowej?

Jaka księgowość jest potrzebna przy samozatrudnieniu
Jaka księgowość jest potrzebna przy samozatrudnieniu

W przeważającej większości przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą działają w zgodzie z uproszczonymi zasadami księgowania. Oznacza to, że niezbędne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Jak prowadzić księgowość w swojej firmie? Mamy dwa wyjścia. Pierwsze to samodzielne zajęcie się finansami. W tym wypadku jednak powinniśmy zaznajomić się z wszystkimi zasadami związanymi z prowadzeniem księgowości. Co więcej, niezbędne jest również ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy na temat ustaw i reguł, jakie nas obowiązują. Oprócz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych jesteśmy również zobowiązani do prowadzenia rejestru VAT, jeśli jesteśmy podatnikiem VAT, ewidencji wyposażenia, ewidencji środków trwałych oraz ewentualnej ewidencji przebiegu pojazdu, jeśli jest to wykonywane w celach prowadzenia działalności. Drugą opcją jest zlecenie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego. Wprawdzie zwiększy to nasze miesięczne koszta, da jednak gwarancje prawidłowego prowadzenia finansów i zwalnia nas zarówno z odpowiedzialności, jak i długich godzin, które spędziliśmy przy uczeniu się, w jaki sposób prowadzić księgowość firmy.

Zobacz również:

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza rozlicza swój podatek w ramach deklaracji podatku od osób fizycznych. W zależności od formy i specyfiki działalności, możemy zostać opodatkowani podatkiem liniowym, na podstawie zasad ogólnych, ryczałtem lub kartą podatkową. Z automatu przyznawana jest ogólna zasada opodatkowania, zgodnie z którą musimy odprowadzić podatek o wartości 18% lub 32% w zależności od dochodu, jaki firma osiąga w ciągu roku. Podatek liniowy to wartość 19% bez względu na to, jakie dochody generuje firma. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli firma faktycznie osiąga każdego roku dochody większe niż 100 tysięcy złotych. Dwoma pozostałymi, specyficznymi formami opodatkowania jest ryczałt i karta podatkowa. Ryczałt płaci się od przychodu (bez uwzględniania kosztów). W zależności od specyfiki działalności, może on wynieść od 3 do nawet 20%. Karta podatkowa to domena pewnych konkretnych rodzajów działalności. Jeśli nie korzystamy z usług innych firm, nie zatrudniamy osób na umowy cywilnoprawne, a współmałżonek nie prowadzi podobnej działalności, wtedy możemy przejść na kartę podatkową. W tym wypadku jednak stawka podatku jest uzależniona od takich kwestii jak rodzaj działalności, liczba pracowników oraz liczba mieszkańców miasta, w której działalność jest otwarta.

Działalność jednoosobowa – zalety i wady

Największymi zaletami prowadzenia jednoosobowej działalności jest możliwość decydowania o swoim losie zawodowym. Wiele osób właśnie z tego względu decyduje się na rozpoczęcie biznesu właśnie z tego powodu. Drugą zaletą jest relatywna prostota prowadzenia tego typu formy działalności. Wady to konieczność odprowadzania składek do ZUS-u nawet, jeśli równolegle pracujemy w ramach umowy o pracę. Działalność to również odpowiedzialność, której nie każdy podoła.