Kto korzysta z dobrodziejstw chirurgii plastycznej?

Kto korzysta z dobrodziejstw chirurgii plastycznej?

Kto korzysta z dobrodziejstw chirurgii plastycznej? Pierwszego zabiegu rekonstrukcji złamanego nosa dokonano prawdopodobnie już 2500 lat przed naszą erą w starożytnym Egipcie. Czy był to zabieg udany, tego się nigdy dowiemy. Od tamtej pory ludzie stale dokonywali prób naprawy uszkodzeń ciała, nabytych podczas wypadków, chorób oraz skutek prowadzonych walk wojennych na polach bitwy.

Kto korzysta z dobrodziejstw chirurgii plastycznej?
Kto korzysta z dobrodziejstw chirurgii plastycznej?

Skuteczność ich była niewielka, ze względu na nieznajomość zasad antyseptyki, ograniczone możliwości diagnostyki oraz skąpość narzędzi. Pamiętać też trzeba, że przez wieku chirurgia nie była uznawana za dział medycyny, lecz zwyczajne rzemiosło. Krojenie ludzkiego ciała nie było uznawane za fach godny lekarza. Dopiero w XIX wieku chirurgia została uznana za dział medycyny. Szybko też nastąpił podział chirurgii na poszczególne specjalizacje. Rozwinęła się też chirurgia plastyczna, wraz z podziałem na rekonstrukcyjną i estetyczną.

Największy rozwój chirurgii plastycznej nastąpił po I wojnie światowej. Udawało się ocalić życie wielu rannym żołnierzom, lecz ich funkcjonowanie było mocno ograniczone z powodu uszkodzeń ciała. Naderwane ścięgna, ubytki tkanek, rozległe oparzenia powodowały silny ból i bardzo silnie obniżały jakość życia. Ich leczenie doprowadziło do rozwoju najnowocześniejszych technik operowania, diagnostyki i leczenia.

Dziedziny chirurgii plastycznej

Chirurgia rekonstrukcyjna

Jak sama nazwa wskazuje, leczenia rekonstrukcyjne polega na odtworzeniu tkanek, narządów lub części ciała, które zostały utracone na skutek procesów chorobowych, ich leczenia lub wypadków. Chirurgiczne leczenie rekonstrukcyjne stosuje się w leczeniu:
– onkologicznym – najczęściej obejmuje rekonstrukcję piersi po leczeniu raka piersi, narządów rodnych oraz wiele innych w zależności umiejscowienia nowotworu,
– wad wrodzonych – rozszczepienie podniebienia i inne wady twarzoczaszki,
– przykurczy, np. dłoni, palców,
– wypełnianie kości – np. po ubytków kostnych po leczeniu nowotworów mózgu, szczęki, oczodołów itp.
– skóry po rozległych oparzeniach,
– utraty tkanek po naświetlaniach onkologicznych.

Chirurgię rekonstrukcyjną stosuje się coraz częściej w zabiegach związanych ze zmianą płci. Podczas wieloletniego procesu zmiany płci przeprowadza się szereg zabiegów, których zadaniem jest uformowanie i wytworzenie odpowiednich cech płciowych. Leczenie chirurgiczne przeprowadzanie jest równocześnie z leczeniem hormonalnym.

Chirurgia estetyczna

Polega na chirurgicznym poprawianiu mankamentów urody, które są skutkiem procesów starzenia się lub odmiennego od oczekiwanego lub akceptowanego wyglądu poszczególnych części ciała. Jest dedykowana przede wszystkim osobom, którym zależy na poprawie swojego wyglądu.

Zabiegi chirurgii estetycznej najczęściej stosuje się do:
– zmiany kształtu nosa, uszu, podbródka – na granicy chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej,
– leczenia żylaków,
– powiększenia, korekcji kształtu, zmniejszenia piersi,
– redukcji tkanki tłuszczowej, wiszącej skóry po intensywnym odchudzaniu,
– modelowania sylwetki (liposukcje),
– angioplastyki,
– niwelowania zwiotczenia policzków, powiek, opuchnięć, głębokich zmarszczek,
– przeszczepów włosów,
– narządów intymnych u kobiet po licznych porodach,
– leczenie dużych blizn,
– modelowanie twarzy własnym tłuszczem (lipotransfery).

W medycynie estetycznej stosuje się zarówno tradycyjne metody leczenia chirurgicznego, lecz również inne techniki (np. laser) oraz techniki mieszane. Poprawianie owalu twarzy (obwisłe policzki, tzw. chomiczki) lub wiszące powieki leczy się zarówno metodą chirurgicznego usunięcia nadmiaru skóry, lecz również wprowadzając pod skórę specjalne, rozpuszczalne z czasem nici. Szpecące pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne, czasami bardzo rozległe oraz żylaki leczy się stosując metody laserowej ablacji.

Przeszczepy nie tylko włosów

chirurgia plastyczna
chirurgia plastyczna

W ostatnich latach niezwykle intensywnie rozwija się transplantologia, również w zakresie medycyny estetycznej i rekonstrukcyjnej. Osoby po rozległych oparzeniach lub te, u których zmiany wyglądu nastąpiły na skutek chorób lub wypadków korzystają z możliwości przeszczepów. Najczęściej stosuje się do przeszczepiania skóry. Najbardziej zaawansowanymi technologiami w zakresie przeszczepów są transplantacje twarzy. Przeszło je około 30 osób na świecie, w tym dwie z Polski – mężczyzna po utracie skóry i innych części twarzy na skutek wypadku i młoda kobieta obciążona rzadką i nieuleczalną chorobą nowotworową. Przeszczepy twarzy uratowały im życie.

Wady i zalety chirurgii plastycznej

Niektóre metody stosowane w Chirurgii plastycznej 24 wywoływały wiele kontrowersji. Powszechnie stosowany silikon (używany w modelowaniu i rekonstrukcji piersi) okazywał się czasami materiałem niskiej jakości lub wręcz szkodliwym. Do wad należy ciężkość zabiegów. Przymiotnik „plastyczna” robi wrażenie lekkości, tymczasem są to czasami bardzo poważne zabiegi chirurgiczne, dosyć silnie obciążające organizm i wymagające stosowania obciążającego znieczulenia ogólnego oraz wiążące się z bardzo długą i bolesną rekonwalescencją. Zalety to niewątpliwie poprawa jakości życia wielu chorych ludzi. Z dobrodziejstw chirurgii plastycznej należy korzystać bardzo rozważnie.

Kto korzysta z dobrodziejstw chirurgii plastycznej? Podsumowanie

Korzystanie z dobrodziejstw chirurgii plastycznej jest popularne wśród różnych grup społecznych. Zabiegi te przyciągają osoby pragnące poprawić swój wygląd zewnętrzny, zwiększyć pewność siebie lub skorygować niechciane zmiany wywołane przez starzenie się, urazy czy choroby. Chirurgia plastyczna przyciąga zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a także coraz częściej osoby młode, które dążą do ideału piękna promowanego przez media i społeczeństwo. Zabiegi te obejmują szeroką gamę procedur, od korekcji nosa, poprzez powiększanie piersi, aż po liposukcję. Dzięki nowoczesnym technologiom i technikom, chirurgia plastyczna jest coraz bardziej dostępna, ale nadal wymaga rozważenia potencjalnych ryzyk i korzyści.