Myjnia samochodowa samoobsługowa – jak działa? Kiedy po raz pierwszy wybierzemy się na myjnie samochodową, wydaje nam się, że jej obsługiwanie jest czymś skomplikowanym. W praktyce są to tylko błędne spostrzeżenia, które wynikają z tego, że nigdy wcześniej nie mieliśmy z czymś takim do czynienia.
Czym dokładnie charakteryzuje się myjnia bezdotykowa? Czy myjnia samoobsługowa jest w pełni bezpieczna dla naszego pojazdu? W jaki sposób działa myjnia bezdotykowa? Jakie błędy najczęściej popełniamy w trakcie mycia samochodu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Myjnia bezdotykowa – co to jest?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat myjni bezdotykowej, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym dokładnie jest myjnia bezdotykowa. Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego miejsca, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to lokalizacja, w której możliwe jest umycie samochodu bez fizycznego kontaktu z powierzchnią, która to poddawana jest wcześniej wspomnianej czynności oczyszczania. Mycie samochodu w praktyce nie jest trudną czynnością, nie wykorzystujemy bezpośrednio naszych rąk. Nie jest wymagany także wysiłek fizyczny, nie licząc tego, który związany jest z utrzymywaniem myjki natryskowej. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem strumienia wody, który to musimy nakierować na karoserię. Wiele osób z pewnością zastanawia się czy możliwe jest skorzystanie z własnej gąbki. Odpowiedź brzmi: to zależy. W niektórych myjniach tego typu praktyki są zakazane, jednakże w innych lokalizacjach właścicielom zupełnie to nie przeszkadza. O ile mycie gąbką jest możliwe, to zaleca się skorzystanie z rękawic lub washpadów. Pamiętamy o tym, że mycie rękawicą następuje dopiero po wstępnym myciu, czyli po pianowaniu i spłukaniu- warto wziąć to pod uwagę.
Czy myjnia samoobsługowa jest w pełni bezpieczna dla pojazdu?
Wiele osób zastanawia się czy myjnia samoobsługowa jest w pełni bezpieczna dla naszego czterokołowca. W praktyce jednak dość problematyczne jest jednoznaczne odpowiedzenie na to pytanie. Bezpieczeństwo myjni zależy bowiem przede wszystkim od tego, kto z niej korzysta. Pomimo wszystko nie ma żadnych wątpliwości, że jest to korzystniejsze rozwiązanie niż myjnia automatyczna. O ile postępujemy zgodnie ze wskazówkami, wówczas nasz lakier jest bezpieczny, podobnie jak inne komponenty czterokołowca. Jednak jeśli zbagatelizujemy podstawowe zasady, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo porysowania samochodu, a to prowadzi do tego, że jego wartość spada. Myjnia samoobsługowa ma wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim jest całodobowa, dlatego też możliwe jest skorzystanie z niej niezależnie od pory. Dodatkowo jest ona w stanie skutecznie wymyć błoto i sól ze wszystkich zakamarków podwozia czy też karoserii. Tak więc myjnia samoobsługowa to możliwość łatwego, szybkiego i taniego umycia samochodu, chociaż w praktyce wymaga to od nas jakiegoś zaangażowania.
Zobacz koniecznie:
Jak działa myjnia bezdotykowa?
Kolejną dość zastanawiającą kwestią jest to, jak działa myjnia bezdotykowa. Aby potrafić odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy dowiedzieć się, jak funkcjonuje myjnia i jakie posiada funkcje. Jedną z najpopularniejszych jest mycie. Jest to specjalnie przygotowany program, który polega na tym, że używa się podgrzewanej wody i mikroproszku. W przypadku niektórych myjni dość powszechnie stosowana jest pianka. Kolejną możliwością jest płukanie. Czynność ta powinna zostać przeprowadzona w sposób staranny i dokładny. Dzięki temu unikniemy kwestii związanych z powstawaniem zacieków. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że istnieje również woskowanie. Jego efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący, jednakże ułatwia spływanie wody, jednocześnie chroni karoserię. Ciekawa jest także nabłyszczanie- unikamy dzięki niemu sytuacji, w której widoczne byłyby ślady schnięcia. W każdej chwili możemy nacisnąć przycisk „STOP”, który zatrzymuje wodę, jednakże licznik czasu nadal pozostaje w ruchu. Używa się go tylko w awaryjnych sytuacjach.
Najczęściej popełniane błędy podczas mycia samochodu
Pomimo tego, że mycie samochodu na myjni samoobsługowej nie wydaje się być problematyczne, to jednak klienci niejednokrotnie popełniają szereg błędów, na skutek których mycie jest mniej efektywne, a dodatkowo zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia lakieru karoserii. Przede wszystkim nie możemy rozpoczynać nakładania piany od góry- zacznijmy od najbardziej brudnych miejsc. Dodatkowo nie jest zalecane kierowanie strumienia w zbyt bliskiej odległości. Tego typu działania są w sposób szczególny agresywne dla lakieru, dodatkowo nie są skuteczne. Kolejnym błędem jest kierowanie strumienia wody prostopadle do lakieru. W ten sposób jesteśmy w stanie co najwyżej rozchlapać brud i chemię. Specjaliści nie zalecają również używania szczotek i ściągaczek wody, ze względu na to, że mogą być brudne. Konieczne jest zabezpieczenie swojego samochodu, a także zabieranie ze sobą preparatów do felg.