Papryczki habanero – co trzeba o nich wiedzieć? Jednym z rodzajów ostrej papryki chili są papryczki habanero. Trzeba wiedzieć, że w Meksyku wyróżnia się ponad 60 gatunków chili. Każda z nich ma inną kolorystykę, oryginalny kształt oraz różny stopień pikantności. Papryczki habanero są jednymi z najostrzejszych. Co jeszcze dobrze o nich wiedzieć? Jakie właściwości posiadają, prócz tego, że są stosowane w kuchni?
Papryczki habanero – historia
Papryczki habanero zaliczają pod względem gatunku do papryk chińskich. Jednakże, jest to myląca nazwa, gdyż papryki pikantne wywodzą z dorzecza Amazonki, a w naturalnym stanie pojawiają aż na terytorium Meksyku. Archeolodzy ustalili, że od bardzo dawna ludzie interesują się i fascynują ostrym, palącym smakiem tych kolorowych strąków. Roślinność ta jest wieloletnia. Najlepiej wzrasta w klimacie tropikalnym, który jest nie tylko deszczowy, ale i gorący. Owoce rozwijają się po zapyleniu dużych, białych kwiatów. Te z kolei są najpierw zielone, a następnie przybierają kolor pomarańczowy bądź czerwony. Spotkać można także odmiany o barwie białej, fioletowej oraz ciemnobrązowej. Papryczki habanero, które są już dojrzałe, mają od 2 do 6 cm długości, są dość szerokie, a ich kształt jest przeważnie asymetryczny i nieregularny. Meksyk jest aktualnie największym producentem papryczki habanero, ale masowa uprawa odbywa się m.in. w Kolumbii, Kostaryce, Panamie, czy południowej części Stanów Zjednoczonych
Papryczki habanero w kuchni
Ten rodzaj chili jest nieodzownym elementem kuchni meksykańskiej – spożywa się jej tam bardzo dużo, gdyż Meksykanie są do niej przyzwyczajeni. Strąki tej rośliny są jedzone na surowo oraz dodawane do dań smażonych, czy gotowanych, szczególnie jednogarnkowych w typie curry/chili. Świetnie nadaje się także do suszenia – papryczki habanero posiadają cienkie ściany. Zasuszone nie tracą walorów smakowych przez wiele miesięcy. Jednak przed ich użyciem należy zanurzyć je na kilka minut w wodzie. Aby zmniejszyć pikantność papryczek habanero wystarczy przeciąć je wzdłuż, a następnie pozbyć się pestek i błon wewnętrznych – to właśnie one są najbardziej pikantne.
Papryczki habanero – właściwości zdrowotne
Habanero wyróżnia się niewielką kalorycznością oraz bardzo wysoką zawartością witaminy C, która zależy od stopnia dojrzałości strąków. Zielone, niedojrzałe jeszcze papryczki są w nią najbogatsze. Oprócz tego habanero zawiera:
- Białko;
- Błonnik;
- Cukry;
- Minerały – cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, sód, wapń, żelazo;
- Węglowodany;
- Witaminy – A, z grupy B (B1, B2, B3, B6 , B9) oraz E.
Papryczki habanero w części jadalnej strąków wyróżniają się bogactwem antyoksydantów (kwasu askorbinowego oraz karetonoidów, które odpowiadają za kolorową pigmentację płodów oraz polifenolów).
Lecznicza moc papryczek habanero
Kapsaicyna, znajdująca się w miąższu papryczek, to najważniejszy związek ze zdrowotnego punktu widzenia. Substancja ta odpowiada za palący smak habanero. Od XIX wieku zainteresowali się nią lekarze oraz naukowcy. Dlaczego? Ponieważ kapsaicyna posiada mocno drażniące oddziaływanie na błony śluzowe ludzi oraz zwierząt. Ponadto ta z pozoru negatywna właściwość ma jeszcze drugie, lecznicze działanie -euforyczne, rozgrzewające, stymulujące. Spożywanie papryczek habanero wpływa niezwykle korzystnie na:
- Cukrzycę, ponieważ zawarta w posiłkach kapsaicyna pomniejsza skoki insuliny, która jest wydzielana na potrzeby trawienia glukozy. Dieta wzbogacona w ostre papryczki potrafi przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy.
- Nowotwory – zostały wykonane badania, które wykazują, że kapsaicyna może być środkiem prewentywnym w stosunku do nowotworu, jak i pozwala ograniczyć rozwój raka prostaty.
- Reumatyzm – habanero dzięki skoncentrowanym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym pomaga na dolegliwości stawów, które są związane z artretyzmem (bóle, czy obrzęki) oraz łagodzi bóle głowy.
- Układ krążenia, ponieważ kapsaicyna wpływa na poprawę krążenie, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu, co przyczynia się do zachowania zdrowego serca.
- Wagę ciała – stosowanie kapsaicyny w diecie zwiększa poziom termogenezy, tzn. pomaga organizmowi efektywniej spalać tkankę tłuszczową.
Papryczka habanero – środki ostrożności

Palące właściwości papryczki habanero mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm. Chodzi tu szczególnie o sytuacje, w których sok z nich dostanie się do oczu, bądź na błony śluzowe i powoduje ogromny dyskomfort. Specjaliści zalecają, aby oczy natychmiast przepłukać wodą albo mlekiem. Pod żadnym pozorem nie wolno ich trzeć, ponieważ może to doprowadzić do infekcji oraz dość poważnych uszkodzeń rogówki. Kapsaicynę bardzo ciężko jest zmyć z rąk, dlatego zalecane w celach ostrożności jest krojenie papryczki w gumowych rękawiczkach.
Miłośnicy ostrych, palących dań, którzy spożywają je bez umiaru są narażeni na poważne kłopoty. Mogą wystąpić:
- Czkawka,
- Silne pocenie się,
- Skurczowe bóle brzucha,
- Tymczasowy paraliż,
- Wymioty,
Oraz hiperwentylacja, co zostało dobrze udokumentowane. Osoby z wrażliwymi żołądkami oraz cierpiące na zespół jelita drażliwego nie powinny spożywać papryczek habanero bez stosownego ich rozcieńczenia.