Polisa OCP

Polisa OCP

Dobrowolna polisa OCP www.fullpolisa.pl/ocp-przewoznika/ to odpowiedzialność cywilna właścicieli firm transportowych realizujących usługi w zakresie ruchu krajowego lub międzynarodowego. Zapewnia ochronę w sytuacji nieprzewidzianych sytuacji np. wypadek drogowy i uszkodzenie lub zniszczenie towaru, kradzież ładunku w przypadku rozboju podczas postoju. W umowie ubezpieczeniowej poza standardowym zakresem mogą znaleźć się klauzule dodatkowe zapewniają rozszerzenie zakresu ubezpieczenia na przykład o takie warianty jak: nieterminowe dostarczenie towaru, przeładunki wskutek awarii pojazdu, przechowywanie towaru, naruszenie należytej staranności.

Najważniejsze informacje na temat polisy OCP

Zawodowy, zarobkowy przewóz ładunków to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Wymaga od kierowcy koncentracji na drodze, dbałości o powierzony ładunek od momentu jego odebrania od kontrahenta do chwili jego przekazania odbiorcy. Utrudnieniem jest również postój pojazdów w miejscach, które są uznawane przez ubezpieczycieli za nieodpowiednie np.: na stacjach benzynowych, niestrzeżonych parkingach, gdzie może dojść do kradzieży towaru. Aby uniknąć odpowiedzialności za ewentualną szkodę i konieczność wypłaty odszkodowania należy wykupić polisę OCP która będzie idealnie dopasowana do potrzeb firmy transportowej.

Mając na uwadze panującą obecnie konkurencję na rynku, posiadanie aktualnej polisy OCP zapewnia przedsiębiorcy uznanie na rynku i zwiększoną liczbę zleceń na przewóz towarów w ruchu krajowym lub międzynarodowym. Klienci firm transportowych zwracają dużą uwagę na to, czy posiada ona polisę OCP, ponieważ pozwala im to nie martwić się o szkody na towarze i straty finansowe. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkodę wypłacając stosowane odszkodowanie. Co oznacza, że polisa OCP jest fakultatywna? Oznacza to, że różne jej zapisy podlegają negocjacji dzięki czemu przewoźnik może dostosować jej zakres do rodzaju przewożonych towarów oraz zakresu terytorialnego.

Takie ubezpieczenie zabezpiecza finansowo interesy przewoźnika oraz jego klientów. A trzeba mieć świadomość, że straty mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych, co dla małych firm może wiązać się z bankructwem a dla większych zaburzeniem płynności finansowej. Dlatego wykupienie polisy OCP jest korzystnym rozwiązaniem, trzeba jedynie zadbać o wszelkie klauzule rozszerzające i sprawdzić wykluczenia jakie wprowadza ubezpieczyciel.

Jaki zakres ochrony wybrać – jaka polisa OCP?

Polisa OCP
Polisa OCP

Właściciel firmy transportowej korzystając z pomocy doradcy ubezpieczeniowego będzie miał świadomość, że im bardziej kompleksowa polisa OCP tym składka będzie wyższa, ale ochrona znaczenie szersza. A to jest korzystne dla przewoźnika i jego kontrahentów. Warto zawrzeć w zakresie umowy ubezpieczenia takie przypadki jak: kradzież lub zniszczenie towaru w wyniku wandalizmu. Ponadto warto uwzględnić takie niekorzystne czynniki jak: pożar, zalanie wodą towaru. Polisa OCP pokryje takie szkody.

Kontrahenci często rezygnują ze współpracy z firmami, które nie dokładają dbałości o bezpieczeństwo towaru i nie wykupują dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia OCP. Właściciele firm transportowych nie zawsze mają świadomość, że obowiązują pewne wykluczenia, które zdejmują odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego. Należą do nich towary podwyższonego ryzyka jak: dzieła sztuki, drogi sprzęt elektroniczny oraz towary niebezpieczne ADR. Jeżeli przewoźnik podejmuje się transportu takich ładunków powinien negocjować z ubezpieczycielem rozszerzenie zakresu ubezpieczenia na te towary. Umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy, nie jest obowiązkowa wiec nie podlega automatycznemu odnowieniu.

Co wpływa na koszt polisy OCP?

Na całkowity koszt polisy OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ wpływa wiele czynników które trzeba uwzględnić. Właściciel firmy transportowej podejmuje decyzje o wysokości wypłaty odszkodowania na wypadek szkody uwzględniając wartość przewożonego ładunku. Polisa OCP powinna rekompensować ewentualną szkodę. Standardowa umowa ubezpieczenia obejmuje najczęściej takie zdarzenia jak: uszkodzenie, zniszczenie towaru, opóźnienia w dostawie. Rozszerzając jej zakres o dodatkowe klauzule, przewoźnik może ustrzec się od wypłaty odszkodowanie w sytuacji, przekazania towaru osobie nieuprawnionej do jego odbioru, zagubienia listu przewozowego, nierzetelnego wykonania usługi przez podwykonawców. Polisa OCP jest niezwykle ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego przewoźnika. Niestety podczas transportu ładunków zdarzają się sytuacje losowe i trzeba już wcześniej zadbać o przyszłość firmy.

yNie ma jednej ceny wykupu polis OCP. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe kalkuluje jej koszt samodzielnie oraz indywidualnie dla danego ubezpieczonego. Jej koszt kształtuje się od 1000 złotych do kilku tysięcy złotych.

A jest to zależne od następujących czynników:

      • Zakres terytorialny – krajowy (prawo przewozowe) czy międzynarodowy (CMR).
      • Historii ubezpieczenia danej firmy transportowej (ilość zgłoszonych szkód).
      • Sumy gwarancyjnej stanowiącej wysokość odpowiedzialności ubezpieczyciela.
      • Rocznych dochodów firmy przewozowej.
      • Klauzul rozszerzających odpowiedzialność ubezpieczyciela zawartych w polisie OCP.

Trzeba dobrze przeanalizować wysokość sumy gwarancyjnej, ponieważ powinna ona pokrywać wartość transportowego ładunku podczas konkretnego przewozu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe sugerują, aby przewoźnik pokrywał częściowo stratę, jest to tzw. franszyza reedukacyjna. Odpowiedzialność przewoźnika jest nieco większa, ale koszt składki mniejszy.