Producent filtrów przemysłowych: filtrowanie powietrza, cieczy, gazów czy materiałów sypkich stanowi jeden z podstawowych obowiązków niemal wszystkich firm produkcyjnych. Jednocześnie filtracja powietrza nabiera coraz większego znaczenia w budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w kontekście oczyszczania powietrza. Odpowiednie rozwiązania należy dobrać wraz z pomocą producenta filtrów przemysłowych. Jak wygląda współpraca?
Określenie potrzeb i wymagań
Dobór odpowiednich systemów filtrujących nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę musimy wziąć bowiem wiele aspektów, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Najważniejszą kwestią są uwarunkowania prawne. Przepisy jasno regulują, ile procent zanieczyszczeń może przedostać się do środowiska oraz jakie może być maksymalne zapylenie w miejscu pracy. Nie przestrzeganie surowych norm wiąże się z ryzykiem nałożenia sporych kar finansowych przez właściwe organy. Niestety, nawet drobne odchylenia od normy nie są przez nie akceptowane. Dlatego też w pierwszej kolejności musimy określić wymagania, jakie konkretnemu przedsiębiorstwu stawia ustawodawca. Ważna jest tutaj branża oraz skala działalności. Eksperci biorą pod uwagę dokumentację techniczną maszyn czy całych procesów produkcyjnych. Bez tej wiedzy nie możemy określić, jakie rozwiązania w konkretnym przypadku będą skuteczne i co najważniejsze, bezpieczne. Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę potrzeby konkretnego zakładu pracy. Normy prawne to jedno, lecz coraz więcej przedsiębiorców kieruje się dobrem wspólnym, inwestując w najwyższej jakości rozwiązania. Niemniej jednak tutaj potrzebna jest fachowa wiedza, tak aby dobrać najodpowiedniejszy system. Producent filtrów przemysłowych rozpoczyna więc współpracy od zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ten etap możemy uznać za najważniejszy i najbardziej czasochłonny.
Określenie budżetu, jakim dysponuje firma

Budżet, jaki można przeznaczyć na zakup i montaż systemów filtrujących, firma musi określić we własnym zakresie. Najczęściej decyduje się to zrobić jeszcze przed nawiązaniem współpracy z konkretnym producentem filtrów przemysłowych. Niemniej jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile dokładnie będą musieli zapłacić. W internecie możemy znaleźć na ten temat sporo informacji, jednak są to wartości uśrednione. Sam system to jedno, ale ważny jest jeszcze jego montaż czy dostosowanie. Klient może zdecydować się również na zakup dodatkowego ubezpieczenia czy gwarancji, co zwiększa koszty, lecz jednocześnie daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też, znając specyfikę działania konkretnej firmy, producent filtrów przemysłowych przedstawia konkretne rozwiązania. Czasami firma jasno precyzuje, ile może przeznaczyć na zakup i montaż. Wtedy też producent filtrów przemysłowych stara się znaleźć jak najwyższej jakości sprzęt w konkretnej cenie. Nierzadko jednak musi on przedstawić ofertę od zera, mając na uwadze zarówno tańsze, jak i znacznie droższe rozwiązania.
Dobór konkretnych systemów
Stosunkowo trudnym etapem jest też dobór konkretnych systemów filtrujących. Ich producent przedstawia przedsiębiorcy możliwe rozwiązania, jednocześnie omawiając wady i zalety każdego z nich. Choć działają one w podobny sposób, to jednak koszty, jakie generują, a także ich efektywność mogą być zupełnie różne. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę wiele istotnych parametrów, zanim wybierze ostateczne rozwiązanie. Producent filtrów przemysłowych może pomóc mu podjąć decyzję, zwłaszcza jeśli nie dysponuje on zespołem osób, posiadających wiedzę i doświadczenie w tej materii. Ostatnim punktem spraw formalnych jest podpisanie umowy oraz uregulowanie kosztów. Nie powinien zaskoczyć nas fakt, iż często montaż systemów filtrujących nie odbywa się w ciągu kilku dni. Przedtem należy odpowiednio przygotować “grunt” bądź dopasować się do terminów, które pasują zarówno przedsiębiorcy, jak i ekipie montującej systemy.
Montaż i konserwacja systemów – aspekt, o którym nie należy zapominać
Zakup odpowiednich systemów filtrujących to dopiero połowa sukcesu – bardzo ważna jest także ich konserwacja okresowa. Producent wskazuje, jak często należy dokonywać przeglądów, aby mieć pewność, że funkcjonują one w sposób prawidłowy. Powinniśmy mieć świadomość, że w czasie jakiejkolwiek kontroli efektywność systemu z pewnością zostanie sprawdzona. Niekonserwowane urządzenia nie pracują efektywnie, a więc pozostawiają w cieczach czy w powietrzu więcej zanieczyszczeń. Warto mieć na uwadze, że producent filtrów przemysłowych nie ponosi odpowiedzialności gwarancyjnej ani prawnej, jeśli sprzęt nie jest regularnie serwisowany. Same prace konserwacyjne nie trwają zbyt długo i nie są przesadnie uciążliwe dla pracowników. Z drugiej strony, mogą dać odpowiedź na pytanie, czy sprzęt pracuje prawidłowo. Pamiętajmy, że filtry zbierają zanieczyszczenia, zatem musimy co pewien czas zadbać o prawidłowe doczyszczenie ich samych. Czasami konieczna staje się również wymiana poszczególnych elementów, które nie działają tak, jak powinny.