Sesje ślubne – jak wybrać idealnego fotografa?

Sesje ślubne – jak wybrać idealnego fotografa?

Sesje ślubne – jak wybrać idealnego fotografa? Kiedy szukasz informacji o fotografach robiących zdjęcia, początkowy zalew informacji może być nieco zniechęcający. Dlatego zaproponujemy najlepszą podstawę Twojego wyboru.

Robienie zdjęcia z fotografem – podstawowe pytania

Kilka aspektów jest ważnych w organizacji udanej sesji zdjęciowej. Najważniejszym z nich jest poziom umiejętności fotografa. Jego kreatywność można również umieścić po drugiej stronie skali (jeśli tylko te dwie cechy zostały zrównoważone). Na przykład dla osoby fotografującej wesele ważna jest terminowość fotografa i jego umiejętność zarządzania swoim czasem.

Fotokonferencje – Możliwości techniczne

Jeśli nie wiesz, jak go używać, nie ma znaczenia, czy masz najlepszy aparat, obiektywy i inne umiejętności fotograficzne. Dzisiejszy sprzęt jest pełen funkcji i opcji, często więcej niż większość fotografów potrzebuje. Fajnie jest mieć najnowszy sprzęt, ale często niekompetentny lub niedoświadczony fotograf nie radzi sobie z działaniem jego funkcji. Mimo najszczerszych intencji może to zakłócić proces sesji ślubnej i sprawić, że efekt będzie daleki od oczekiwanego. Sam sprzęt nie czyni z kogoś lepszego fotografa.

Sesje zdjęciowe nie mogą być przypadkowe. Nie jest to dobra opcja dla fotografów, którzy boją się wyjść ze swojej strefy komfortu (czyli automatycznych ustawień aparatu). Takie zdjęcia są łatwo rozpoznawalne, na przykład sylwetki nowożeńców na jasnym tle.

Sesje ślubne – jak wybrać idealnego fotografa?
Sesje ślubne – jak wybrać idealnego fotografa?

Czy próbowałeś robić zdjęcia w nocy telefonem? Przez większość czasu obraz był nieco rozmazany – ze względu na ograniczenia techniczne korzystania z aparatu w warunkach słabego oświetlenia. Jest to dopuszczalne, gdy robisz zdjęcia telefonem, ale nie, gdy płacisz za profesjonalnego fotografa i sesję zdjęciową. Doskonałym przykładem, który można wykorzystać, jest fotograf, który chce uchwycić moment, w którym para po raz pierwszy tańczy w ciemnym pokoju. Zrobiło się ciemno, a aparat pozostał ustawiony na jeden z trybów automatycznych. Aparat dostosowuje się do warunków słabego oświetlenia, automatycznie zwalniając czas otwarcia migawki, powodując rozmycie obrazu. Niestety takie zdjęcia nie wyglądają dobrze.

Na małym ekranie aparatu zdjęcia zrobione w tych warunkach wyglądały dobrze, ale kiedy fotograf wrócił do domu i sprawdził zdjęcia na ekranie komputera, był w szoku, widząc rozmazany obraz. Niestety żaden z redaktorów nie może zapisać rozmytego obrazu, szkoda została wyrządzona.

Każdy fotograf używa komputera do edycji zdjęć w postprodukcji. Jest to ważna część pracy fotografa, ale łatwo ją przeedytować lub, co gorsza, po prostu zrobić to źle. Wiele razy zdjęcie jest robione z zastosowanym określonym filtrem, aby zmienić złe zdjęcie w dobre. Nadmierne zastosowanie filtra do zrobionego zdjęcia może sprawić, że takie zdjęcie będzie nieodpowiednie. Zwykle używane są kolory dodatkowe. Na szczęście większość fotografów w dzisiejszych czasach zrezygnowała z edycji kolorów dodatkowych, woląc tworzyć ciekawe obrazy podczas komponowania ujęć, niż polegać na edycji po sesji.

Kreatywność

Kreatywność jest ważna w sesjach zdjęciowych, ale czasami nie chodzi o to, czym powinna być. Jeśli fotograf unika edycji koloru dodatkowego, może to nadrobić w inny „twórczy” sposób. Rozpoznasz go, gdy zobaczysz jego zdjęcia – przesycone zdjęcia sztucznych krajobrazów, w których państwo młodzi są tylko dopełnieniem. Dotyczy to również nadużywania efektu sepii, który tylko w rzadkich przypadkach będzie dobrze wyglądał. Tak jak dziś bez problemu można wybrać zdjęcia z lat 90., tak za kilka lat równie łatwo będzie wskazać obecną epokę. Nadużywanie filtrów jest o tyle istotne, że nie zawsze dają one naturalne efekty, zamiast tego sprawiają, że wszystkie zdjęcia wyglądają jak zrobione z jednej linii produkcyjnej.

Kreatywność fotografa w przygotowaniu zdjęcia łatwo rozpoznać po rodzaju zastosowanego oświetlenia. Zdecydowanie powinien go unikać każdy, kto lubi zdjęcia wnętrz z pomarańczową poświatą ze sztucznego oświetlenia. Trochę ciepłego światła może wyglądać dobrze, ale zbyt dużo jest niezdrowe i całość może mieć nienaturalny efekt. Takich błędów nie da się poprawić w procesie montażu, a twarze fotografowanych małżonków zawsze będą miały odcienie pomarańczy lub turkusu.

Przeglądając swoje ślubne portfolio, spróbuj dowiedzieć się, jakie oświetlenie zostało użyte na zdjęciu i zapytaj fotografa, czy kolory obiektów na zdjęciu wyglądają naturalnie, czy zmieniły się pod wpływem światła? Czy wszystko wygląda dobrze, czy panna młoda ma pomarańczową twarz? Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz, aby Twoje sesje zdjęciowe były bardziej udane. Oświetlenie i miejsce spotkania mają duży wpływ na uzyskany efekt.