Pracodawca zatrudniając pracownika nie może dopuścić go do pracy, do czasu odbycia przez niego wstępnego szkolenia BHP. Powstaje pytanie w temacie szkolenia BHP – kto może szkolić? Takie zajęcia edukacyjne może przeprowadzać sam pracodawca, jeżeli posiada stosowną wiedzę lub może powierzyć wykonanie szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy firmie prowadzącej działalność szkoleniową BHP. Jeżeli w przedsiębiorstwie zatrudniony jest pracownik realizujący obowiązki służby BHP, może przeprowadzić tylko szkolenie wstępne.
Szkolenia BHP kto może szkolić?
Przedsiębiorca zatrudniając osobę realizującą zadania służby BHP, może powierzyć jej zadania w zakresie szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy pozostałych pracowników firmy. Do zadań inspektora ds. BHP należą szkolenia wstępne – instruktaż ogólny zatrudnionych na różnych stanowiskach pracy. Posiada on wymaganą wiedzą dającą możliwość wykonania konkretnego programu. Nie zawsze sprawdza się to w przypadku instruktażu stanowiskowego, takie zadanie powinna realizować osoba kierująca pracownikami bądź też pracodawca. Ale tylko w przypadku dysponowania wymaganymi kwalifikacjami i przeszkoleniem odnośnie metod jego prowadzenia.

A jak jest w przypadku szkolenia okresowego? Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 roku § 5, wskazuje, że zarówno pracodawca jak i firma szkoleniowa w zakresie BHP mają obowiązek zagwarantować odpowiednie programy szkoleniowe. Ponadto niezbędne jest stworzenie warunków lokalowych w siedzibie zakładu pracy lub firmy szkoleniowej. Innym wymogiem dla szkolących jest zapewnienie pracownikom prawidłowego wyposażenia dydaktycznego, co jest niezbędne dla zrealizowania szkolenia BHP, PPOŻ i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Instruktorzy oraz wykładowcy muszą mieć duże doświadczenie zawodowe, odpowiednią wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz właściwe przygotowanie dydaktyczne. Służba BHP działająca w danym przedsiębiorstwie składa się z osób dysponujących oczekiwanym zakresem wiedzy, jednak najczęściej nie posiadają one przygotowania dydaktycznego. Z tego powodu nie mogą prowadzić szkolenia okresowego w zakładzie pracy.
Wstępne szkolenia BHP
Posiadanie przez pracownika karty potwierdzającej odbycie wstępnego szkolenia BHP umożliwia pracodawcy dopuszczenie go do wykonywania zadań służbowych na danym stanowisku pracy. Każdy uczestnik odbywa instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy.
Celem wstępnego szkolenia BHP jest:
- Zapoznanie pracowników z trudnymi czynnikami środowiska pracy wpływającymi na zagrożenie dla ich bezpieczeństwa a także ze środkami i procedurami zapobiegawczymi.
- Zaznajomienie się pracowników z przepisami BHP w zakresie koniecznym do świadczenia pracy w przedsiębiorstwie oraz na powierzonym stanowisku pracy.
- Zdobycie umiejętności realizowania zadań w sposób bezpieczny nie tylko dla siebie, ale również dla współpracowników, umiejętność postępowania w trudnych, nieprzewidzianych okolicznościach a także udzielenia pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi.
Kto może prowadzić instruktaż ogólny w zakresie szkolenia BHP
Instruktaż ogólny może być realizowany przez różne osoby do tego powołane.
Pracownik służby BHP zatrudniony w danym przedsiębiorstwie
Osoba realizująca w przedsiębiorstwie zadania służby BHP, w przypadku, gdy na pracodawcę nie został nałożony obowiązek powołania takiej służby BHP i z tego powodu zlecił te zadania osobie pracującej w innym zakresie. Program instruktażu ogólnego może wykonywać osoba posiadająca ważne zaświadczenie o odbyciu koniecznego szkolenia w zakresie BHP i pełniąca taką rolę w zastępstwie inspektora. Zadania służby BHP może wykonywać też pracodawca oraz zewnętrza firma szkoleniowa.
Sprawdź ofertę szkoleniową:
Wstępne szkolenia bhp kto może szkolić – instruktaż stanowiskowy
Celem instruktażu stanowiskowego jest zaznajomienie pracowników ze środowiskiem pracy, warunkami pracy, ryzykiem zawodowym na danym stanowisku pracy. Pracownik dowiaduje się na temat możliwości ochrony przed tym ryzykiem oraz poznaje metody bezpiecznego realizowania obowiązków zawodowych w danym miejscu pracy. Instruktaż stanowiskowy może wykonać pracodawca lub osoba kierująca pracownikami, muszą one jednak wykazywać się stosownymi umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym. Czy prowadzenie szkoleń BHP jest łatwym zadaniem? Dla specjalistów szkoleniowych na pewno tak, przekazują oni zdobytą wiedzę tym, którzy jej obecnie potrzebują.
Jak szkolić z zakresu BHP, aby zainteresować uczestników?
Konieczne jest kompetentne prowadzenie szkoleń BHP, aby przekazywana wiedza z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotarła do każdego uczestnika i została prawidłowo zrozumiana. Wszystkie tematy szkoleniowe poruszają ważne kwestie mające duży wpływ na zachowanie pracowników oraz ich działania zmierzające do ochrony zdrowia i zadbania o bezpieczeństwo. Instruktorzy z zewnętrznej firmy szkoleniowej oraz służby BHP mają wiedzę na temat merytorycznej i technicznej strony edukacji. Każdy z nich ma świadomość, że celem szkolenia BHP jest przekazanie wszystkim uczestnikom wiedzy niezbędnej do świadczenia bezpiecznej pracy. Wykładowcy oraz instruktorzy powinni informacje przekazywać w sposób ciekawy, oddziałujący na wyobraźnię, językiem dostosowanym do poziomu wiedzy słuchaczy. Przede wszystkim powinni być zawsze przygotowani na trudne pytania.