Zalety zatrudnienia przez agencję pracy dla pracodawcy

Zalety zatrudnienia przez agencję pracy dla pracodawcy

Zalety zatrudnienia przez agencję pracy dla pracodawcy. Wiele firm poszukuje pracowników za pośrednictwem agencji pracy, to obecnie jedna z najczęściej wybieranych przez polskie firmy form rekrutacji. Często cudzoziemcy są zatrudniani do pracy tymczasowej lub sezonowej. Pracodawca nie musi jednak rezygnować z pracownika po upływie określonego czasu, ma możliwość zaoferowaniu stałego zatrudnienia.

Jakie są zalety zatrudnienia przez agencję pracy dla pracodawcy?

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy to rozwiązanie będące skrzyżowaniem pracy tymczasowej z długoterminową umową. Gdy pracownik jest zatrudniony na czas określony przez pracodawcę, jest poddawany testom. Pracodawca ma możliwość sprawdzenia, jak radzi sobie w określonych sytuacjach, jak zachowuje się w nowym środowisku i wykonuje swoje obowiązki. Po pewnym czasie może zatrudnić go na etat, ponieważ to on decyduje, w jakim momencie chce zatrudnić pracownika na stałe.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej pozwala przedsiębiorcom na podjęcie świadomej decyzji i wybór kandydata najlepiej odpowiadającego ich oczekiwaniom. W ten sposób firma może przetestować nie jedną, ale kilka osób na określonym stanowisku, zanim zaoferuje długoterminową umowę. Po podpisaniu umowy o pracę nie ma potrzeby wprowadzania takiej osoby w swoje obowiązki i może dalej wykonywać swoje zadania.

Jak agencje pracy współpracują z pracodawcami?

Poszukiwanie przyszłych pracowników za pośrednictwem agencji pracy jest wyznacznikiem dojrzałości biznesowej pracodawcy. Często firmy współpracują z jedną agencją, zlecając usługę poszukiwania i selekcji personelu zgodnie z ich wymaganiami. Gdy zachodzi konieczność zatrudnienia pracowników, agencja pracy otrzymuje zgłoszenie o poszukiwanie kandydata na wakat. Wraz z aplikacją rekruterzy uzyskują dodatkowe informacje o firmie, realizowanym projekcie, jaką wiedzę, umiejętności, doświadczenie, wykształcenie powinien posiadać przyszły pracownik.

Rozpoczęcie procedury pozyskiwania pracowników dla pracodawcy

Po otrzymaniu zgłoszenia do selekcji specjaliści z agencji pracy rozpoczynają selekcję kandydatów, którzy znajdują się w bazie i spełniają wymagania określone przez klienta. Jednocześnie rekruter uwzględnia również wymagania konkretnego kandydata dotyczące przestrzegania warunków pracy, wynagrodzenia, stanowiska i innych aspektów. Jeśli w bazie agencji nie ma zbyt wielu kandydatów spełniających wymagania klienta, rozpoczyna poszukiwania na przykład w innych krajach, pozyskując pracowników ze Wschodu lub z Azji. Ponieważ przedsiębiorca powierza pracę profesjonalnej agencji pracy, działania związane z poszukiwaniem i selekcją odpowiednich kandydatów są przez nią prowadzone aż do etapu zatrudnienia. Jeżeli pracodawca jest gotowy zatrudnić pracownika, a on wyraża zgodę na zatrudnienie, kontrahent płaci agencji 

Zatrudnienie zewnętrzne, czyli outsourcing personalny, pozwala firmie odciążyć część obowiązków związanych z zatrudnianiem personelu i skupić się na osiąganiu celów strategicznych i rozwiązywaniu problemów biznesowych. Obniżane są koszty administracyjne i rekrutacyjne. Dlatego wielu z nich decyduje się na współpracę z agencjami zatrudnienia. Dzięki temu przedsiębiorca posiada większy dostęp do bazy zweryfikowanych pracowników, którzy mogą być oddelegowani do pracy.

Outsourcing personalny – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o outsourcingu. Zajmujemy się tym, gdy powierzamy wykonanie określonych zadań lub funkcji firmie zewnętrznej. Zamiast skupiać się na budowaniu własnego działu kadr czy szkoleniu potencjalnych pracowników, przedsiębiorca może skupić się na pozyskiwaniu klientów, poszerzaniu swoich usług lub po prostu prowadzeniu własnej działalności. Sam outsourcing personalny, inaczej zwany leasingiem pracowników polega na zatrudnianiu pracowników do przedsiębiorstwa.

Specjaliści z agencji pracy angażują się w procedury rekrutacyjne. To profesjonalny i sprawny proces uwzględniający aktualne trendy na rynku pracy (pod warunkiem skorzystania z usług zaufanej, znanej agencji pracy), kontakt z najlepszymi specjalistami. Do zakresu działania agencji zatrudnienia należy wypłata wynagrodzeń, kierowanie pracowników na okresowe badania lekarskie, organizowanie zastępstwa oraz kontrolowanie harmonogramu urlopów. Firma zewnętrzna prowadzi szkolenia, zajmuje się systemami motywacji pracowników, nalicza nadgodziny. Przed znalezieniem pracownika tymczasowego i zawarciem z nim umowy agencja musi negocjować z pracodawcą i podpisać z nim pisemną umowę. Opiera się ona zarówno na przepisach prawa polskiego, jak i na osobistych umowach pomiędzy stronami.

Obopólne korzyści przy współpracy z agencją pośrednictwa pracy

pracownicy
pracownicy z 9478.pl

Współpraca z agencją pracy jest szczególnie korzystna dla firm, które decydują się na zatrudnienie pracowników z zagranicy. Poszukując pracowników z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii i krajów azjatyckich agencja zadba nie tylko o odpowiedni dobór personelu, ale również zorganizuje wszelkie formalności prawne związane z zatrudnieniem cudzoziemca w Polsce. Dlatego szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest leasing pracowniczy.

Pracodawca otrzymuje dokładnie tych pracowników, którzy są niezbędni do realizacji konkretnego projektu, a wszelkie kwestie związane z zatrudnieniem rozwiązuje agencja jako pośrednik. Obecnie szczególnie popularna jest usługa zatrudniania pracowników budowlanych, spawaczy, pracowników magazynowych, menedżerów, monterów itd.

Agencja pracy ściśle przestrzega wymogów polskiego ustawodawstwa dotyczących zatrudniania obcokrajowców. Dokonuje wszelkich niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę, a także organizuje ich przyjazd do Polski i zakwaterowanie. Dla pracodawcy oznacza to możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, ponieważ niezbędny personel dotrze do jego firmy dokładnie wtedy, kiedy będzie potrzebny i natychmiast zacznie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.