Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – sytuacja ekonomicznie na Ukrainie w ubiegłych latach uległa znacznemu pogorszeniu. Średnie zarobki nie pozwalają często na godziwe życia, a sytuacja polityczna dodatkowo potęguje strach i niepokoje społeczne. Nie dziwi więc, że coraz więcej mieszkańców Ukrainy postanowiło opuścić swój kraj, aby poszukać nowego sposobu pracy. Jako miejsce docelowe swojej emigracji wiele osób wybrało Polskę, Czechy i Niemcy.

Chociaż z wielu danych wynika, iż to właśnie nasz kraj stał się ich drugim domem. Główny Urząd Statystyczny ma ogromny problem z określeniem realnej liczby Ukraińców w Polsce, ponieważ wiele osób trudni się nielegalnie lub traktuje naszą ojczyznę, jako „chwilowy przystanek” w drodze do Niemiec. Niemniej jednak nie brakuje u nas osób z Ukrainy, które szukają pracy. Powinniśmy zatem wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby zatrudnić Pracowników z Ukrainy zgodnie z obowiązującym prawem. Wiele ważnych aspektów opisujemy w naszym dzisiejszym poradniku.

Pracownicy z Ukrainy

Z danych statystycznych na rok 2017 wynikało, że ponad 80% cudzoziemców zatrudnionych w Polsce stanowią pracownicy z Ukrainy apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/. Najczęściej trudnią się w rolnictwie, przemyśle oraz branży budowlanej. Bez względu jednak, który sektor wybiorą, ważne jest to, aby spełnić wszystkie formalności wynikające z ich zatrudnienia.

Możliwe ścieżki zatrudnienia

Każdy obywatel obcego kraju, który chce pracować w Polsce powinien uzyskać zezwolenie na pracę. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem od 2017 r. obywatele wielu krajów między innymi: Mołdawii, Gruzji, Armenii, czy opisywanej właśnie Ukrainy nie muszą posiadać wizy pozwalającej na pracę w Polsce. Wprowadzenie ruchu bezwizowego spowodowało, że każdy obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce nieprzerwanie przez 90 dni w ciągu pół roku. Zatem najczęściej pracodawcy, zamiast oczekiwać pozwolenia na pracę, wybierają procedurę oświadczenie. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi każdy przedsiębiorca powinien złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP), w którym rejestracja od kilku miesięcy jest płatna i wynosi 30 zł.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Kolejna kwestia to obowiązek poinformowania urzędy o tym, czy dany emigrant w rzeczywistości podjął pracę. Ze zmian w prawie pracy na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które pojawiły się na początku 2018 roku wynika, iż pracownik z Ukrainy może otrzymać zezwolenie na pracę sezonową. W tym przypadku wiąże się ona również że wcześniej wspominają opłatą 30 zł, którą należy uiścić w PUP-ie, jednak sporym udogodnieniem są kwestie związane ze zwolnieniem pracodawcy z testu rynku pracy. Zatem firma, która zatrudnia obcokrajowców nie musi już informować np. starosty o potrzebach kadrowych, albowiem jedyna formalność, jaką musi spełnić jest zatrudnienie pracowników z wcześniej wspomnianych państw (Mołdawia, Gruzja, Armenia, Ukraina) w tym także Rosji oraz Białorusi.

Uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową

Należy wspomnieć, że zezwolenie na pracę sezonową wydawane jest na okres maksymalnie 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Dotyczy ono przede wszystkim zatrudnienia w turystyce, rolnictwie i branży ogrodniczej.

Jak uzyskać takie zezwolenie?

Większość formalności, które musi spełnić pracodawca wskazaliśmy we wcześniejszym akapicie, jednak poniżej wyróżniliśmy wszelkie obowiązki, o których należy pamiętać. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • złożenie wniosku w powiatowym Urzędzie Pracy, pod który podlega firma;
  • dołączenie dowodu wpłaty wspomnianych wcześniej 30 zł;
  • wskazanie w dokumentach podstawowych informacji na temat wynagrodzenia, czyli: czasu pracy, rodzaju umowy, terminu ważności zezwolenia oraz wynagrodzenia cudzoziemca.

W celu sformalizowania zatrudnienia pracowników z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ w oparciu o zezwolenie na pracę sezonową każdy przedsiębiorca musi spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków. Po pierwsze: firma ma obowiązek przestrzegania takich samych obowiązków jak w przypadku polskich pracowników (np. zgłoszenie do ZUS-u, respektowania zwolnienia L4 itp.); a po drugie: podpisania umowy z pracownikiem z Ukrainy, która jest zgodna z tym, co zadeklarowaliśmy w zezwoleniu. Ważne jest również to, aby przetłumaczyć wszelkie dokumenty na rodzimy język cudzoziemców, aby zyskać pewność, że wszystko zrozumiał.

Bez względu na to, czy zatrudniamy pracowników z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, czy Wielkiej Brytanii, powinniśmy stale śledzić obowiązujące prawo. W tym celu niezbędna jest pomoc i wiedza księgowej, która na bieżąco monitoruje wszelkie nowości. Kwestie prawne dynamicznie się zmieniają, a jak powszechnie wiadomo „nieznajomość prawa szkodzi”. Kary, które często może narzucić na przedsiębiorstwo dany urząd, wynosić mogą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w wielu przypadkach zatrudniamy więcej niż jednego cudzoziemca, zatem należy być uważnym. Szczególnie ważnym okresem jest nowy rok, który często niesie za sobą wiele nowelizacji ustaw. Nie należy również zapominać o tym, że istnieje wiele formalności wspólnych zarówno dla pracowników z Ukrainy, jak i Polaków.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl